KEŘKOVSKÝ, Miloš, Andrea ŠPRLÁKOVÁ-PUKOVÁ, Josef BEDNAŘÍK, Martin SMRČKA a Marek MECHL. Význam MR zobrazení difuze míchy v diferenciální dia­gnostice míšních lézí. CESKA A SLOVENSKA NEUROLOGIE A NEUROCHIRURGIE. Ambit Media a.s., 2013, roč. 76, č. 4, s. 477-481. ISSN 1210-7859.
Originální název Význam MR zobrazení difuze míchy v diferenciální dia­gnostice míšních lézí
Název anglicky The role of MR diffusion imaging in the differential diagnosis of the spinal cord lesions
Autoři KEŘKOVSKÝ, Miloš (203 Česká republika, garant, domácí), Andrea ŠPRLÁKOVÁ-PUKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Josef BEDNAŘÍK (203 Česká republika, domácí), Martin SMRČKA (203 Česká republika, domácí) a Marek MECHL (203 Česká republika, domácí).
Vydání CESKA A SLOVENSKA NEUROLOGIE A NEUROCHIRURGIE, Ambit Media a.s. 2013, 1210-7859.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 0.159
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00070767
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000322692800010
Klíčová slova česky onemocnění míchy, ischémie, difuzně vážené zobrazení magnetickou rezonancí, zobrazení tenzorů difuze
Klíčová slova anglicky spinal cord diseases; ischemia; diffusion magnetic resonanance; diffusion tensor imaging
Štítky EL OK, podil
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 4. 2. 2014 12:48.
Zobrazení difuze pomocí magnetické rezonance (DWI) a zobrazení tenzorů difuze (DTI) jsou metody poměrně často využívané při MR diagnostice mozku. Využití těchto metod pro zobrazení míchy je technicky náročnější a méně časté. Cílem této práce je zhodnocení významu DWI a DTI v diferenciální diagnostice míšních lézí. Retrospektivně jsme hodnotili DWI/DTI nálezy u 11 pacientů s patologickým nálezem míchy při konvenčním MR zobrazení. Spektrum diagnóz zahrnovalo míšní ischémii, demyelinizaci, ependymom, myelitidu, radiační myelopatii a cévní malformaci. Měřili jsme hodnoty ADC (apparent diffusion coefficient) a v případě DTI i frakční anizotropie (FA) míchy, dále byly hodnoceny nálezy DTI 3D traktografie. U 4 pacientů s míšní ischémií byl pozorován pokles ADC hodnoty v místě léze oproti nepostiženému úseku o 36-61%. Okrsky restrikce difuze byly patrné i u pacienta s radiační myelopatií. U dvou pacientů s ependymomem bylo patrné roztlačení míšních traktů a výrazné snížení hodnoty FA (0,247 a 0,299). U ostatních pacientů nebyla patrná patologie na 3D traktografii, u pacientů s demyelinizací jsme pozorovali středně výrazný pokles hodnoty FA (0,494 a 0,471). DWI/DTI míchy může dle našich zkušeností přispět ke správnému nasměrování diferenciálně diagnostické rozvahy zejména průkazem restrikce difuze u míšních ischémií a zhodnocením obrazu 3D traktografie u míšních tumorů. Další výzkum na větších souborech pacientů by mohl otevřít možnosti diferenciace jednotlivých patologií pomocí kvantifikace DTI parametrů.
Anotace anglicky
Diffusion weighted imaging (DWI) and diffusion tensor imaging (DTI) are magnetic resonance imaging methods, nowadays commonly used for the depiction of the brain. Application of these methods for the spinal cord is technically more demanding and less frequently used. The aim of this paper is to evaluate the value of these methods for the differential diagnostics of the spinal cord lesions. We evaluated DWI/DTI findings retrospectively in a group of 11 patients with pathological findings of the spinal cord on conventional MR examination. The diagnosis comprised spinal cord ischemia, multiple sclerosis, myelitis, radiation myelopathy and arteriovenous malformation. We measured apparent diffusion coefficient (ADC) in all patients, from the DTI data we measured also fractional anisotropy (FA) values and evaluated the 3D tractography reconstructions. In 4 patients with spinal cord ischemia we observed the decrease of the ADC values of the spinal cord lesions compared to the normal-appearing segment within a range 36-61%. Small areas of restricted diffusion of the spinal cord were found also in the patient with radiation myelopathy. In 2 patients with spinal cord tumors DTI tractography showed the displacement and/or disruption of the spinal cord tracts and marked decrease of the FA values (0,247 and 0,299). In the other patients no abnormalities were observed on tractography, moderate decrease of the FA values was found within the demyelinating lesions of the spinal cord (0,494 and 0,471). DWI/DTI of the spinal cord may contribute to the correct direction of the differential diagnostic considerations mainly by the depiction of the restricted diffusion in spinal cord ischemia and by evaluation of the 3D tractography in patients with spinal cord tumors. Further research with larger numbers of patients might enable the differentiation of the spinal cord lesions based on the DTI parameters quantification.
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 21:15