a 2013

Dopravní nehoda - ano či ne?

ĎATKO, Miroslav, Jan KRAJSA a Tomáš VOJTÍŠEK

Základní údaje

Originální název

Dopravní nehoda - ano či ne?

Název česky

Dopravní nehoda - ano či ne?

Název anglicky

Car accident – yes or no?

Autoři

ĎATKO, Miroslav (203 Česká republika, garant, domácí), Jan KRAJSA (203 Česká republika, domácí) a Tomáš VOJTÍŠEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

XXI.Ostravské dny forenzních věd, 2013

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

30000 3. Medical and Health Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/13:00070808

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

ISBN

978-80-260-4703-2

Klíčová slova česky

dopravní nehoda; přejetí ležící osoby; mrtvý člověk vedle silnice; pád; kraniotrauma

Klíčová slova anglicky

car accident; person run over by vehicle; dead man by the road; fall; craniotrauma
Změněno: 14. 1. 2014 10:39, MUDr. Miroslav Ďatko, Ph.D.

Anotace

V originále

Autoři příspěvku prezentují dva případy násilných úmrtí, kde úvodní doprovodné informace ze strany PČR se při pitvě ukázaly jako zcela liché. V prvním případě se jednalo o nález zraněného muže v okrajové čtvrti Brna u pobočky jedné banky. Muž byl pod vlivem alkoholu s pohmožděninou na hlavě, komunikace nebyla možná, proto následoval převoz do nemocnice. Policie ČR předpokládala, že se jedná o přepadení. Ještě téhož dne muž v nemocnici zmírá. Při nařízené soudní pitvě byla zjištěna poranění, která zcela jednoznačně svědčila pro přejetí, čili dopravní nehodu. Naopak druhý případ byl od počátku veden jak dopravní nehoda, a to střet chodce s nezjištěným vozidlem, protože muž byl nalezen mrtev na poli vedle silnice. Při nařízené soudní pitvě se však záhy ukázalo, že příčinou smrti bylo v tomto případě kraniotrauma po pádu na hlavu, bez jiných úrazových změn, které by ukazovaly na střet s vozidlem. Oba prezentované případy jsou podrobně popsány z hlediska soudně-lékařského nálezu a rovněž bohatě obrazově dokumentovány.

Anglicky

The authors of the article describe two cases of violent death, in which first information from the police was misleading. In the first case there was an injured man found in the periphery of Brno, near to bank affilliate. The man was under the influence of alcohol with contusion of his head, not communicating, so he was transported to the hospital. The police suspected it was an assault. The same day the man died in the hospital. The forensic autopsy for police was performed, which showed that the man was run over by a vehicle, so it was a car accident instead of an assault. On the other hand the second case was announced as a car accident – collision of pedestrian with an unspecified vehicle, because the dead man was found in the field by the road. The forensic autopsy for police proved that the cause of death was craniotrauma without any other injury, which would explain the mechanism of car accident. Both of the discussed cases are described in detail focused on forensic medicine findings and picture documentation.