2013
Klíčové kompetence ve školním vzdělávání
PITNEROVÁ, Pavla a Kateřina SAYOUD SOLÁROVÁZákladní údaje
Originální název
Klíčové kompetence ve školním vzdělávání
Název anglicky
Key Competences in School Education
Autoři
PITNEROVÁ, Pavla (203 Česká republika, garant, domácí) a Kateřina SAYOUD SOLÁROVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
1. vyd. Brno, Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami VII. Education of Pupils with Special Educational Needs VII, od s. 63-74, 12 s. 2013
Nakladatel
Paido
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14410/13:00071094
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
ISBN
978-80-7315-246-8
Klíčová slova česky
vzdělávání; škola; rámcové vzdělávací programy; klíčové kompetenc; žáci se speciálními vzdělávacími potřebami; inkluze
Klíčová slova anglicky
education; school; framework educational programmes; key competences; pupils with special educational needs; inclusion
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 5. 3. 2014 16:45, PhDr. Kateřina Sayoud Solárová, Ph.D.
V originále
Inkluzivní vzdělávání a celoživotní učení patří k současným trendům školství na evropské úrovni. Moderní přístup ke vzdělávání se dnes zaměřuje na tzv. všeobecné dovednosti, klíčové kompetence, které se dají uplatnit v celé škále oborů a situací. Rozvoji klíčových kompetencí u osob se zdravotním postižením, které jsou jednou ze skupin osob obzvláště ohrožených sociálním vyloučením, je třeba věnovat pozornost, neboť jejich osvojení je důležitým nástrojem sociální inkluze. Zohledňování specifických potřeb žáků se zdravotním postižením a znevýhodněním v procesu osvojování klíčových kompetencí umožní kvalitní základ pro celoživotní učení, zvýší možnost profesního uplatnění a tím i životního úspěchu jedince. Kapitola prezentuje analýzu a srovnání klíčových kompetencí v kontextu inkluzivního vzdělávání na evropské i národní úrovni.
Anglicky
Inclusive education and life-long learning are mainstream trends of the European educational system. The current approach to education puts forward general core competencies applicable to a wide range of educational paths and routes. When solving the task of preventing exclusion among people with disability, educators should pay special attention to development of core competencies as substantiate options for inclusion. Aimed at tracing special needs of students with disability during the acquisition of core competencies, special toolkits fortify the grounds of further life-long learning, reinforce options for job placing, and improve general quality of life as well. The chapter compares core competencies in the context of inclusive education at the EU and national levels.
Návaznosti
MSM0021622443, záměr |
|