SAYOUD SOLÁROVÁ, Kateřina a Lenka SLEPIČKOVÁ. Učitelské kompetence pro školu 21. století: projekt globálního rozvojového vzdělávání. In BARTOŇOVÁ, M., VÍTKOVÁ, M. et al. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami VII. Education of Pupils with Special Educational Needs VII. 1. vyd. Brno: Paido, 2013, s. 75-88. ISBN 978-80-7315-246-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Učitelské kompetence pro školu 21. století: projekt globálního rozvojového vzdělávání
Název anglicky Teacher´s Competences for the 21st Century School: Global Storylines Project
Autoři SAYOUD SOLÁROVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant, domácí) a Lenka SLEPIČKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami VII. Education of Pupils with Special Educational Needs VII, od s. 75-88, 14 s. 2013.
Nakladatel Paido
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/13:00071095
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-7315-246-8
Klíčová slova česky globální rozvojové vzdělávání; inkluzivní výuka; participativní výuka; konstruktivismus; učitelské kompetence; kritické myšlení
Klíčová slova anglicky Global Storylines; inclusive education; participatory learning; constructivism; teachers competences; critical thinking
Změnil Změnila: PhDr. Kateřina Sayoud Solárová, Ph.D., učo 75235. Změněno: 5. 3. 2014 16:46.
Anotace
Kapitola shrnuje výsledky první části projektu, realizovaného s cílem podpořit výuku za pomoci metodiky Global Storylines na prvním stupni českých základních škol. Jeho důležitou součástí je výzkum postojů učitelů k participativní výuce, k výuce rozvojových témat a k sebehodnocení, v němž jde o to, zachytit průběh těchto postojů v čase, a také zjistit, jakou míru podpory učitelé pro výuku globálních rozvojových témat potřebují. S využitím prvků z různých nástrojů na měření učitelských kompetencí jsme sestavili vlastní nástroj, a předkládáme výsledky jeho prvního použití. Z těch je zřejmé, že učitelé kriticky reflektují vlastní výuku, pozitivně hodnotí zvládání a osvojení si některých aspektů participativní výuky (dát žákům prostor pro to, zažít úspěch, prostor pro názory žáků, podpora spolupráce), zatímco jiné vnímají jako svou slabost (vedení ke kritickému myšlení). Kromě vlastního obsahu výuky kladou důraz také na atmosféru ve výuce, vztah žáků ke škole, k učitelům, i k sobě navzájem. Za slabou stránku své práce považují vztahy a širší spolupráci s kolegy, a to jak na úrovni pedagogické praxe, tak na úrovni její reflexe a evaluace.
Anotace anglicky
The chapter summarizes results of the first part of the project, implemented with the aim of promoting teaching based on the methodology of Global Storylines in the first grades of the Czech primary schools. An important part is research on the attitudes of teachers towards participatory teaching and learning, teaching of global issues, and self – evaluation, in which the point is to capture these attitudes in the course of time, and also to determine how much support teachers need to teach global development issues. Using elements from different instruments to measuring teachers ' competences, we constructed our own tool, and present the results of its first use. Data show that teachers critically reflect on their own teaching, positively evaluate management and acquisition of certain aspects of participatory teaching (give students an opportunity to experience success, listen to pupils’ views, encourage cooperation), while others perceive as own weakness (leading to critical thinking). In addition to the actual content of teaching, the emphasis is also put on the atmosphere in the classroom, the relationship of students to school, teachers, and each other. As a weak point of their work, teachers consider relationships and cooperation with colleagues, both at the level of teaching experience, and at its reflection and evaluation.
Návaznosti
MSM0021622443, záměrNázev: Speciální potřeby žáků v kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Speciální potřeby žáků v kontextu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
VytisknoutZobrazeno: 21. 7. 2024 16:30