HOMOLA, Lukáš, Jan HELEŠIC, E ŽAROŠSKÁ, Jiří LITZMAN, I KOCMANOVÁ, Marcela CHARVATOVÁ, Zdeněk MACKERLE, Peter MÚDRY a Michal FEDORA. Invazivní aspergilóza u kojence. In Český kongres o infekčních nemocech, 25.-27. září 2013, Hotel Atlantis Brno : programový sborník. 2013.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Invazivní aspergilóza u kojence
Autoři HOMOLA, Lukáš, Jan HELEŠIC, E ŽAROŠSKÁ, Jiří LITZMAN, I KOCMANOVÁ, Marcela CHARVATOVÁ, Zdeněk MACKERLE, Peter MÚDRY a Michal FEDORA.
Vydání Český kongres o infekčních nemocech, 25.-27. září 2013, Hotel Atlantis Brno : programový sborník, 2013.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30300 3.3 Health sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 27. 1. 2014 17:33.
Anotace
Prezentujeme raritní případ invazivní aspergilózy u kojence s neprokázaným imunodeficitem, v návaznosti na kardiochirurgický výkon a imunomodulační léčbu atopického ekzému. Pacient, šestiměsíční chlapec se stavem po časné operaci koarktace aorty a s těžkým atopických ekzémem, byl po sérii hospitalizací a ambulantních vyšetření (pro přechodně vyklenutou velkou fontanelu, exacerbaci atopického ekzému, otitidu, nespecifickou vyrážku a bronchopneumonii) přijat pro náhle vzniklou hemiparézu. Na CT vyšetření mozku byla prokázána cerebritida s mnohočetnými suspektními abscesy, v periferní krvi i v mozkomíšním moku byly vysoké hladiny galaktomannanu a 1,3-beta-D glukanu. Metodou PCR byl v mozkomíšním moku prokázán Aspergilius nidulans. Nález na MRI mozku koreloval s diagnózou mozkové aspergilózy. Přes intenzivní péči a vysoko dávkovanou léčbu kombinací antimykotik (amfotericin B, vorikonazol) hladiny mykotických antigenů v periferní krvi i v mozkomíšním moku klesaly jen nevýznamně a klinický stav pacienta se dále horšil. Postupně došlo k rozvoji hydrocefalu s nutností zevní likvorové drenáže, k sekundárním bakteriálním infekcím (opakovaně katétrové sepse, pseudomonádová meningitida), dále se objevila sekundární epilepsie, splenomegaiie, těžká malabsorbce, poruchy termoregulace a respirační a renální insuficience. Pro nutnost umělé plicní ventilace byl pacient přeložen na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace, kde stav přes další léčbu progredoval a kde ve věku 11 měsíců pacient zemřel. Intenzivně jsme pátrali po možném imunodeficitu či onkologickém onemocnění, pacient byl opakované vyšetřen na Ústavy klinické imunologie a alergologie FN u svaté Anny, avšak žádné onemocnění vysvětlující inavzivitu aspergilové infekce nebylo odhaleno.
VytisknoutZobrazeno: 23. 8. 2024 02:58