SKULOVÁ, Soňa a Alena KLIKOVÁ. K vybraným otázkám pojmu, principu a hodnocení efektivnosti ve veřejné správě. In Čičkénová Daniela, Illýová Zuzana, Trnkusová Lenka, Mičánek Vladislav, Ružička Ondrej. Kontrola rozhodovacích procesov vo verejnej správe ako prostriedok hodpodárskej efektívnosti verejnej správy. 1. vyd. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta, 2013, s. 171 - 176. ISBN 978-80-7160-363-4.
Originální název K vybraným otázkám pojmu, principu a hodnocení efektivnosti ve veřejné správě
Název česky K vybraným otázkám pojmu, principu a hodnocení efektivnosti ve veřejné správě
Název anglicky On Selected Questions of Effectiveness Concept, Principle and Evaluation in Public Administration
Autoři SKULOVÁ, Soňa (203 Česká republika, garant, domácí) a Alena KLIKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Bratislava, Kontrola rozhodovacích procesov vo verejnej správe ako prostriedok hodpodárskej efektívnosti verejnej správy, od s. 171 - 176, 6 s. 2013.
Nakladatel Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Slovensko
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14220/13:00066941
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-7160-363-4
Klíčová slova česky správní právo - obecné principy - efektivnost - hodnocení - veřejná správa
Klíčová slova anglicky administrative Law - General principles - efficiency - evaluation - governance
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 4. 4. 2014 09:11.
Článek se zaměřuje, v kombinaci přístupu správně vědního a správně právního, na obsah a možné významy pojmu efektivnost. Zamýšlí se nad vztahem obecného požadavku na efektivnost veřejné správy, efektivnosti ekonomické, a efektivnosti jako principu činnosti správních orgánů, a také nad souvislostmi jejich hodnocení, resp. kontroly. Zdůrazňuje vzájemnou podmíněnost uvedených pojetí, nutnost správného nastavení kritérií hodnocení, a také potřebnost systémového přístupu v rovině teoretické i praktické.
Anotace anglicky
The article deals, in combinated administrative science and administrative law approaches, with the content and different meanings of the effectiveness concept. It analyses the general requirement of public administration effectiveness, then economic effectivenss of public administration, and finally effectiveness as a public administration activities principle; mutual relations of these terms, bases and consequences of their evaluation. It accents mutual conditionality of different meanings of effectiveness mentioned above, the necessity of suitable criteria evaluation, and the need of systemic approaches in theoretical and practical for levels.
Návaznosti
GA13-30730S, projekt VaVNázev: Prostředky ochrany subjektivních práv ve veřejné správě, jejich systém a efektivnost
Investor: Grantová agentura ČR, Prostředky ochrany subjektivních práv ve veřejné správě, jejich systém a efektivnost
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 15:41