KOBÍKOVÁ, Zuzana. Role metafory v počátku utváření teorie hypertextu. In NEW (MEDIA) IMAGES / NEW IMAGES (OF) MEDIA, Brno. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Role metafory v počátku utváření teorie hypertextu
Název anglicky The role of metaphor in the shaping of the hypertext theory
Autoři KOBÍKOVÁ, Zuzana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání NEW (MEDIA) IMAGES / NEW IMAGES (OF) MEDIA, Brno, 2014.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW anotace příspěvku na webu organizátora
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00075224
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky hypertext; teorie hypertextu; metafora; model; Memex
Klíčová slova anglicky hypertext; hypertext theory; metaphor; model; Memex
Štítky hypertext, hypertextová teorie, Memex, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 19. 2. 2015 10:20.
Anotace
V této přednášce chci optikou teorie metafory představit Memex: médium vědecké práce s informací existující pouze teoreticky. Pokusím se jej interpretovat ve dvou rovinách. Zaprvé jako model vědecké mysli, rozvíjející metaforu média jakožto extenze člověka. Dále jako zásadní inspiraci pro tvůrce funkčního, digitálního hypertextu a jako východisko teorie hypertextu. V přednášce začnu definicí metafory jakožto jazykového jevu optikou interakční teorie Maxe Blacka, který metaforu definuje také ve vztahu k teorii modelu, jak ukáži (Black, 1962, 1978). Poté představím definici tzv. absolutní (Blumenberg, 1960) či konceptuální (Lakoff-Johnson, 1980, Lawler, 1987) metafory ve smyslu nástroje poznání složitých a poznání obtížně přístupných jevů, které v procesu metaforické abstrakce poznáváme s pomocí analogie. Na praktickém příkladu představím metodu analýzy tzv. metaforických témat(dle Lawlerova textu Metaphors We Compute by 1987), jež abstrahuji z Bushova textu As We May Think. Cílem přednášky je ukázat, že pro teorii hypertextu je zásadní Bushova objevená souvislost mezi asociativní pamětí a médiem vědecké práce s informací, vyjádřená v metaforických tématech: ASOCIACE JE KOLEJ MYŠLENKY, PAMĚŤ JE STROJ). S pomocí uvedené metody chci v rámci disertační práce, ve které téma přednášky rozvíjím, hledat odpověď na otázku, jak hypertext ovlivňuje povahu akademické komunikace a podobu odborného článku, a jak vědecká mysl ovlivňuje podobu a funkce hypertextu. Cílem je tedy objevovat interakce významů mezi prvky metaforického tématu optikou interaktivního pohledu na metafory. V rámci přednášky naznačím, že vědeckou komunikaci chápu jako oblast, kde předpokládám kreativní rozvíjení hypertextu. Teorii hypertextu pak budu v rámci disertace interpretovat na základě vývoje metaforických témat, se kterými teoretici i praktici hypertextu v návaznosti na sebe ve svých textech přicházejí.
Anotace anglicky
In this paper I present the results from the first chapter of my dissertation, called Hypertext as a Metaphor for the Scientific Mind. The chapter is about a Memex (refer to a "memory extension"): the never functional, but for hypertext theory and practice very inspirational medium of scientific work with information, modelled by Bush (1945). I present it from the point of view of the theory of science from three angles of view: As the model developing the metaphor of .e.g. scientific mind, as the major inspiration for the creators of the functional digital hypertext (digital text with hyperlinks) and as the base of hypertext theory (understood as scientific area of interest with quite short history). The evolving of the hypertext from the metaphor I present on a practical example using (according to Lawler) an analysis of metaphorical themes abstracted from Bush's texts about the Memex. I focus on the interaction between two metaphorical elements in the metaphorical theme "the Memex is the scientist's associative memory" referring to an interactive view of metaphor developed by Black. This paper outlines the beginning of the hypertext theory interpretation. I try to figure out in this paper how the metaphorical themes developed by Bush influence the forming of the hypertext theory.
Návaznosti
MUNI/A/0803/2013, interní kód MUNázev: Proměny a konstanty soudobé filozofie
Investor: Masarykova univerzita, Proměny a konstanty soudobé filozofie, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 7. 7. 2024 11:16