k 2014

Výzkum učení mládeže v digitální éře založený na konceptu „learning lives“

ZOUNEK, Jiří, Libor JUHAŇÁK a Hana STAUDKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Výzkum učení mládeže v digitální éře založený na konceptu „learning lives“

Název anglicky

Research on learning of youth in the digital age based on the concept of "learning lives"

Autoři

ZOUNEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Libor JUHAŇÁK (203 Česká republika, domácí) a Hana STAUDKOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Současná škola - "Dílna lidskosti"?, Uherský Brod, 27.-28. března 2014, 2014

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/14:00075239

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

učení; mládež; výzkum; digitální technologie; learning lives

Klíčová slova anglicky

learning; youth; digital technologies; learning lives

Štítky

Změněno: 22. 3. 2015 22:22, Mgr. Vendula Hromádková

Anotace

V originále

Digitální média pronikla v posledních letech velmi intenzivně do každodenního života velké části obyvatel dnešního světa. Mládež tak vyrůstá v prostředí, v němž jsou digitální technologie běžně dostupné a jejich využívání je mladými lidmi považováno za zcela přirozenou součást jejich života. V sociálně-vědním výzkumu se však tradičně studuje „školní vzdělávání“ na jedné straně a „využívání digitálních médií“ na straně druhé jako dva oddělené světy. Vytváří se tak mezera mezi oběma tématy či svého druhu „světy“, a to i mezera v empirickém poznání tohoto komplexního tématu. Je ale zřejmé, že mládež se jako učící se subjekty pohybuje v různých kontextech učení a prostředích, ať už máme na mysli fyzické či online, školní i mimoškolní, přičemž jde o neustálý „proud aktivit“. Vyvstává tedy naléhavá potřeba „překročit“ tradiční koncepci odděleného formálního a informálního učení i tradičně chápané gramotnosti. Je tedy nutné rozvíjet nové výzkumné přístupy, které budou schopny zachytit zmíněnou kulturní komplexnost, abychom tak mohli plně pochopit role médií v životě mládeže. Nové výzkumné postupy rovněž umožní porozumět přístupům dnešní mládeže k učení, ale také ke vzdělávání obecně. Jedním z nových a inspirativních přístupů ke zkoumání problematiky digitálních médií v životě a zejména učení mládeže je koncept „learning lives“. V příspěvku autoři představí tento v českém prostředí prakticky neznámí přístup k výzkumu učení mládeže, představí jeho teoretické i metodologické „zázemí“. Na příkladech pak autoři ukáží některé realizované výzkumy a jejich výsledky.

Anglicky

In recent years, digital media permeate the everyday lives of a majority of people living in economically advanced countries. Digital media or information and communication technologies (ICT) are becoming one of the fundamental drivers of change in the society and economy. The current generation of young people is growing up in an environment where digital technologies are commonly available and young people regard their use as a natural part of their lives. This is one of the defining features differentiating them from previous generations which encountered digital media only later in their lives. This is why today's young generation is referred to as the "digital youth" or the "net generation". Research based on the learning lives concept can help us understand better not only lives and learning of contemporary youth living in a "digital era" but its results may provide a basis for debates of lifelong learning or life-deep or life-wide learning. Thanks to the complex view of the issues of learning and literacy, findings of this research may be a significant contribution to both theoretical knowledge (for instance in socio-cultural learning theory) and methodology of research in this domain (research strategies as well as specific research methods and techniques).

Návaznosti

MUNI/A/0820/2013, interní kód MU
Název: Celoživotní učení v institucionálních souvislostech
Investor: Masarykova univerzita, Celoživotní učení v institucionálních souvislostech, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty