2013
EFEKT INTERVENČNÍHO PROGRAMU NA VYBRANÉ KONDIČNÍ A KOORDINAČNÍ SCHOPNOSTI Z HLEDISKA PREVENCE PÁDŮ U OSOB V OBDOBÍ SENIA (PŘÍPADOVÁ STUDIE)
SVOBODOVÁ, Lenka, Alena SKOTÁKOVÁ, Pavlína VACULÍKOVÁ a Dagmar ŠIMBEROVÁZákladní údaje
Originální název
EFEKT INTERVENČNÍHO PROGRAMU NA VYBRANÉ KONDIČNÍ A KOORDINAČNÍ SCHOPNOSTI Z HLEDISKA PREVENCE PÁDŮ U OSOB V OBDOBÍ SENIA (PŘÍPADOVÁ STUDIE)
Název anglicky
THE EFFECT OF INTERVENTION PROGRAM ON SELECTED CONDITION AND COORDINATION ABILITIES FROM THE POINT OF VIEW OF FALLS OF PEOPLE AT THE PERIOD OF SENIORITY (CASE STUDY)
Autoři
SVOBODOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant, domácí), Alena SKOTÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Pavlína VACULÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Dagmar ŠIMBEROVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Brno, Společenský význam gymnastiky, tance a úpolů, od s. 49-61, 13 s. 2013
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14510/13:00073044
Organizační jednotka
Fakulta sportovních studií
ISBN
978-80-210-6290-0
Klíčová slova anglicky
Senior; fall; motor abilities; movement; coordination; prevention
Štítky
Změněno: 15. 4. 2014 16:59, Mgr. Eva Špillingová
V originále
Přestože je stáří závěrečnou životní etapou, velký vliv na jeho prožití mají životní postoje, chování, jednání a vůle během celého života. Stáří je souhrnem celoživotního snažení. Cílem příspěvku je ověření vlivu intervenčního programu na vybrané kondiční a koordinační schopnosti z hlediska prevence pádů u osob v období sénia a s tím související kvalitou života seniorů. Našim cílem nebylo jen zkoumání vlivu intervenčního programu na vybrané jedince, ale současně jsme se snažili vhodně a nenásilně ovlivnit postoje k aktivnímu stylu života s cílem prodloužit nezávislost, soběstačnost a kvalitu života seniorů. Vycházeli jsme ze zkušeností českých i zahraničních odborníků zabývajících se problematikou specifických pravidelných pohybově – prožitkových aktivit pozitivně ovlivňujících seniorská léta jedinců. Na základě prostudované literatury, statistických údajů zabývajících se úrazy a empirických zkušeností jsme sestavili intervenční program zaměřený na rytmickou gymnastiku a tanec. Tyto aktivity jsme vyhodnotili jako nejvhodnější pro rozvoj námi sledovaných motorických schopností. Pro ověření vlivu intervenčního programu jsme použili deset motorických testů, pro vytvoření kazuistiky hloubkový polostrukturovaný rozhovor. Testování jsme provedli před zahájením a po ukončení šestiměsíčního intervenčního programu, který byl zařazen dvakrát týdně po dobu šedesáti minut do pravidelného cvičení seniorů. Naše zkoumání prokázalo, že probandi, mající určité zdravotní problémy odpovídající vysokému věku, byli schopni pomocí intervenčního programu a životního stylu zlepšit úroveň některých motorických schopností.
Anglicky
Although being old is the final stage of life, there is a great influence on its living depending on live attitudes, behavior, and will through the whole life. Age is a summary of life-long endeavor. The aim of this paper is to verify the effect of the intervention program on selected fitness and coordination skills in the prevention of falls in people over the period Sénia and related quality of life of seniors. Our goal was not only examining the impact of the intervention program for selected individuals, but at the same time we tried to gently and appropriately influence attitudes to active lifestyles in order to extend the independence, selfsufficiency and quality of life of seniors. We got the experience of Czech and foreign researchers dealing with specific periodic motion - experiential activities positively affect senior years individuals. Based on the literature, statistical data dealing with injuries and empirical experience, we have put together an intervention program focused on rhythmic gymnastics and dance. These activities are evaluated as the most suitable for the development of motor skills we studied. To verify the effect of the intervention program, we used ten motor tests, to create semi-structured interview-depth case studies. Testing was performed before and after the intervention program that was included six months twice a week for sixty minutes of regular exercise to seniors. Our study showed that the probands having some health problems to a high age, were able to use the intervention program and lifestyle to improve the level of certain motor skills.
Návaznosti
CZ.1.07/2.4.00/17.0035, interní kód MU |
|