C 2013

PARAVOLTIŽ JAKO SPORTOVNÍ DISCIPLÍNA V RÁMCI LÉČEBNÉ HIPOTERAPIE

SKLENAŘÍKOVÁ, Jana

Základní údaje

Originální název

PARAVOLTIŽ JAKO SPORTOVNÍ DISCIPLÍNA V RÁMCI LÉČEBNÉ HIPOTERAPIE

Název česky

Paravaulting as Part of a Sport Discipline in the Hippotherapy Treatment

Název anglicky

Paravaulting as Part of a Sport Discipline in the Hippotherapy Treatment

Autoři

SKLENAŘÍKOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Brno, Výzkum ve sportovní medicíne, od s. 111-132, 22 s. 2013

Nakladatel

Masarykova univerzita Brno

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

Sport a aktivity volného času

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14510/13:00073062

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

ISBN

978-80-210-6167-5

Klíčová slova anglicky

para-vaulting; hippotherapy; handicap; horse; coordination skills; motor test

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 25. 4. 2014 16:59, Mgr. Eva Špillingová

Anotace

V originále

Paravoltiž neboli akrobacie na koni je jednou z mnoha rehabilitačních metod založených na léčebném pedagogicko-psychologickém ježdění, a zároveň je to jezdecká sportovní disciplína pro osoby se zdravotním postižením. Cílem práce bylo zjistit, zda pravidelná motorická příprava má pozitivní vliv na koordinační schopnosti cvičenců se zdravotním postižením a dále stanovení pravidelného intervenčního programu, který má vliv na zlepšování vybraných koordinačních pohybů. Gymnastické cvičení byly zahrnuty do tréninkové jednotky paravoltiže. Tréninky byly navrženy s cílem zlepšit orientaci, rovnováhu a celkovou obratnost. Čtyři standardizované testy byly měřeny na cvičencích z několika jezdeckých klubů v České republice. První testování probíhalo v předzávodním období v březnu 2011. Druhé testování proběhlo v přechodném období v listopadu 2011. Pracovali jsme se skupinou prostřednictvím intervenčního programu v průběhu března až listopadu. Tréninky probíhaly v jezdeckých klubech pravidelně 3x týdně. K výsledkům jsme dospěli pomocí analýzy výsledků motorických testů. Ukázalo se, že nedostatek dlouhodobé přípravy, ať už z jakéhokoli důvodu, se nepochybně odráží i ve výsledcích. I když některé výsledky nám prokazatelně neuvádí významné zlepšení koordinačních schopností, z vlastního pozorování jsme došli k závěru, že mnozí cvičenci mají větší radost z tréninku a těší se na další tréninkovou hodinu a do sestavy jsou schopni zahrnout složitější cviky. Tato pilotní studie ukázala potenciál voltižní intervence u sportovců se zdravotním postižením. Pro další studia je potřeba pracovat s většími skupinami a odhalit konkrétní výstupy podle typu postižení a druhu cvičení.

Anglicky

Para-vaulting or acrobatics on horseback is one of many rehabilitation methods based on therapeutic pedagogical-psychological riding at the same time a discipline of sport riding for persons with disability. The aim of the study was to find out if a regular para-vaulting exercise has influence on coordination skills of competitors with disability and to determine outcomes of a regular intervention program on selected coordination skills. Selected group of six participants with disability were included in the case studies. The gymnastics exercises were designed to the program to improve orientation, balance and overall dexterity. Four standard tests were conducted by the vaulters from several riding clubs in the Czech Republic. First testing was in pre-competitions time in March 2011. Second testing was took place in post-competitions time in November 2011. We were working on a group through intervention program during March – November. The trainings were conducted in the horse riding club regularly 3 times per week. I came to the result through analysis of the results of motor test and the level of regular training increases. It turned out that the lack of long-term training, whether for any reason, unmistakably reflected in the results. Although some results doesn´t shown significant improvement on the coordination abilities I found of my own observations that they have more pleasure from training and they are looking forward to more training and are able to include more complex assembly exercises. This pilot study demonstrated the potential of a valuting intervention in athletes with a disability. Further studies are needed with larger groups to reveal the specific outcomes per type of disability or type of exercises.

Návaznosti

CZ.1.07/2.4.00/17.0035, interní kód MU
Název: Rozšiřování výzkumných a pedagogických kompetencí prostřednictvím spolupráce v kinantropologickém výzkumu (Akronym: Spolupráce v kinantropologii)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Rozšiřování výzkumných a pedagogických kompetencí prostřednictvím spolupráce v kinantropologickém výzkumu, 2.4 Partnerství a sítě