DVOŘÁKOVÁ, Veronika, Katarína KURICOVÁ, Lukáš PÁCAL, Zuzana MARČANOVÁ, Josef TOMANDL, Jan SVOJANOVSKÝ, Darja KRUSOVÁ, Jindřich OLŠOVSKÝ, Jana BĚLOBRÁDKOVÁ, Jitka ŘEHOŘOVÁ a Kateřina KAŇKOVÁ. Abnormality thiaminového metabolismu přispívají k progresi diabetické nefropatie. In 50. Diabetologické dny. 2014. ISSN 1211-9326.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Abnormality thiaminového metabolismu přispívají k progresi diabetické nefropatie
Autoři DVOŘÁKOVÁ, Veronika, Katarína KURICOVÁ, Lukáš PÁCAL, Zuzana MARČANOVÁ, Josef TOMANDL, Jan SVOJANOVSKÝ, Darja KRUSOVÁ, Jindřich OLŠOVSKÝ, Jana BĚLOBRÁDKOVÁ, Jitka ŘEHOŘOVÁ a Kateřina KAŇKOVÁ.
Vydání 50. Diabetologické dny, 2014.
Další údaje
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
ISSN 1211-9326
Změnil Změnila: Mgr. Veronika Dvořáková, Ph.D., učo 78339. Změněno: 16. 4. 2014 13:52.
Anotace
Úvod: Pentózový cyklus (PPP), zejm. jeho neoxidativní větev, utilizuje meziprodukty glykolýzy a za situace hyperglykemie je tedy potencionálně protektivní metabolickou dráhou, protože limituje využití kumulujících se meziproduktů glykolýzy v jiných biochemických drahách zodpovědných za glykotoxicitu. Klíčovým enzymem neox. větve PPP je transketoláza (TKT), jejíž aktivita závisí na dostupnosti kofaktoru - thiamin difosfátu (TDP, aktivní forma vit. B1). Suplementace thiaminem (nebo jeho derivátem benfotiaminem) působila preventivně proti vzniku diabetických komplikací u zvířecího modelu diabetu. Thiamin vstupuje do buňky prostřednictvím specifických přenašečů THTR1 (kódovaný genem SLC19A2) a THTR2 (gen SLC19A3) a následně je přeměněn na aktivní formu thiamin pyrofosfokinázou (TPK). V minulosti jsme prokázali, že plazmatické hladiny thiaminu jsou významně ovlivněny GFR, avšak jejich zvýšení u pacientů s diab. nefropatií (DN) a CKD není doprovázeno zvýšením intracelulárního TDP. Cílem této studie bylo analyzovat, zda se předpokládaná dysfunkce či variabilní aktivita PPP podílí na determinaci rychlosti progrese DN/CKD, kardiovaskulární morbiditě a mortalitě a celk. mortalitě. Konkrétními studovanými parametry byly: thiaminový status (plazmatické a intracelulárními koncentrace thiaminu a TDP), variabilita v genech SLC19A2 a SLC19A3, aktivita enzymů TKT a TPK. Metodika: Kohorta 273 pacientů s diabetem 2. typu s variabilním stádiem DN/CKD v době zařazení do studie byla prospektivně sledována po medián 39 [IQR 21 - 59] měsíců. Progrese DN/CKD byla definovaná na základě změn exkrece albuminu/proteinu do moči a GFR, závažná kardiovaskulární událost jako fatální či nefatální infarkt myokardu nebo mrtvice, amputace končetiny nebo revaskularizace. Koncentrace thiaminu a erytrocytární hladiny TDP byly stanoveny pomocí HPLC. Aktivity TKT a TPK byly hodnoceny pomocí kinetické metody. Genotypizace 3 SNPs v SLC19A2 a 3 SNPs v SLC19A3 byla provedena pomocí PCR. Pro posouzení efektu uvedených parametrů na studované klin. události byla použita analýza přežívání. Výsledky: Kumulativní incidence progrese DN/CKD dosáhla 22,9 %, kardiovaskulární události 8,2 % a celkové mortality 19,8 %. V případě progrese DN/CKD a celkové mortality byly zjištěny signifikantní rozdíly v plazmatických hladinách thiaminu (P<0,001) v případě mortality i v aktivitě TKT (P=0,01). Nižší poměr erytrocytární TDP/plazmatický thiamin byl asociovaný s horším přežíváním (P = 0,01). U studovaných SNP nebyl zjištěn signifikantní genetický efekt (všechny P>0,05). Závěr: Naše výsledky ukazují, že dysfunkce thiaminového metabolismu, především intracelulární deficit kofaktoru pro TKT – aktivního TDP, přispívá k progresi morbidity a mortality diabetiků. Proto se ukazuje jako velice důležité objasnění molekulárních mechanismů zodpovědných za snížení intracelulární dostupnosti TDP.
Návaznosti
NT13198, projekt VaVNázev: Pentózový cyklus jako potenciální nový terapeutický cíl v prevenci diabetických komplikací
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Pentózový cyklus jako potenciální nový terapeutický cíl v prevenci diabetických komplikací
VytisknoutZobrazeno: 31. 7. 2024 17:12