MARTINÁT, Stanislav, Petr DVOŘÁK, Petr KLUSÁČEK, Josef KUNC a Marek HAVLÍČEK. Hybné síly dlouhodobých proměn industrializované krajiny. Acta Pruhoniciana. Průhonice: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., 2014, roč. 106, č. 1, s. 35-44. ISSN 1805-921X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hybné síly dlouhodobých proměn industrializované krajiny
Název anglicky Driving forces of long-term changes of industrialized landscape (case study of Hrušov)
Autoři MARTINÁT, Stanislav, Petr DVOŘÁK, Petr KLUSÁČEK, Josef KUNC a Marek HAVLÍČEK.
Vydání Acta Pruhoniciana, Průhonice, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. 2014, 1805-921X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky Hrušov; Ostrava; industriální krajina; deindustrializace; využití krajiny; brownfields
Klíčová slova anglicky Hrušov; Ostrava; industrial landscape; deindustrialisation; land use; brownfields
Změnil Změnil: doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D., učo 18338. Změněno: 1. 5. 2014 11:51.
Anotace
V příspěvku je na příkladu katastrálního území Hrušov (část městského obvodu Slezská Ostrava ve městě Ostrava na území České republiky) hodnocen vývoj krajiny a její prostorové využití a formování, a to od rychlé industrializace na počátku průmyslové revoluce v první polovině 19. století, přes dynamickou až překotnou industrializaci ve druhé polovině 20. století, až po současný proces deindustrializace a opouštění průmyslových areálů a vzniku tzv. brownfi elds. Tento vývoj je sledován za pomoci starých a současných topografi ckých map, doplněný o analýzu historických a současných leteckých snímků a údajů o využití ploch z katastru nemovitostí. Důraz je kladen na hledání a souvislosti hlavních působících socioekonomických faktorů a analýzu jejich odrazu v krajině.
Anotace anglicky
In this contribution long-term landscape development and its spatial use and forming is followed on the example of cadastral area Hrušov (part of Slezská Ostrava city district in the city of Ostrava in the Czech Republic). Spatial landscape development of Hrušov has been observed since the beginning of Industrial Revolution in the fi rst half of the 19th century, over dynamic and even precipitous industrialisation during the second half of the 20th century, to nowadays process of deindustrialisation and occurrence of abandoned and neglected areas so called brownfi elds. Th is development is followed by use of historical and contemporary topographical maps, by use and analyses of historical and contemporary aerial pictures and completed by analyses of land use statistics from land registers. Emphasis is stressed on seeking of coherences of main driving socio-economic forces, factors and analyses of its refl ections in landscape.
VytisknoutZobrazeno: 5. 9. 2024 04:51