WILHELMOVÁ, Radka and Drahoslava HRUBÁ. Odvykání kouření v těhotenství (Smoking cessation in pregnancy). Praktická gynekologie. Brno: Ambit Media, 2014, vol. 18, No 2, p. 134-139. ISSN 1211-6645.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Odvykání kouření v těhotenství
Name in Czech Odvykání kouření v těhotenství
Name (in English) Smoking cessation in pregnancy
Authors WILHELMOVÁ, Radka (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Drahoslava HRUBÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Praktická gynekologie, Brno, Ambit Media, 2014, 1211-6645.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30000 3. Medical and Health Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/14:00075775
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) alternativní metody; behaviorální intervence; farmakoterapie; odvykání kouření; těhotenství
Keywords in English behavioral intervention; pharmacotherapy; pregnancy; smoking cessation alternative methods
Tags EL OK
Changed by Changed by: Soňa Böhmová, učo 232884. Changed: 2/7/2014 12:52.
Abstract
Kouření v těhotenství nepředstavuje jen závažné zdravotní nebezpečí pro matku a vyvíjející se plod, ale zvyšuje i riziko vyšší nemocnosti v dětství a v dospělosti. Ačkoliv tyto následky prenatální expozice jsou dobře dokumentovány, mnoho těhotných žen nechce nebo nemůže přestat kouřit. Rozhodnutí zanechat kouření a úspěšná abstinence jsou ovlivněny mnoha individuálními, sociálními a environmentálními faktory a stupněm závislosti. Zatímco některé ženy přestanou kouřit spontánně, jiné potřebují psychologickou a farmakologickou podporu. Nejbezpečnější způsob jsou behaviorální intervence a motivace. Náhradní nikotinová terapie je doporučována pouze těm, které by pokračovaly v kouření. Vareniklin a bupropion nejsou vhodné vzhledem k nedostatečným znalostem o jejich vlivu na plod a kojence. Alternativní metody (akupunktura, hypnóza) mají rozporuplnou účinnost. Lékařská péče v prenatálních poradnách a intervence zaškolených porodních asistentek v předporodních kurzech nabízí unikátní příležitost pro opakované a účinné protikuřácké působení.
Abstract (in English)
Smoking during pregnancy is not only a serious health hazard for mother and developing fetus, but also increases the risk for higher morbidity in childhood and adulthood. Although these consequences of prenatal exposure are well documented, many pregnant women do not want or cannot stop smoke. Decisions about smoking cessation and successful abstinence are influenced by many individual, social and environmental factors and by the grade of dependence. While some women spontaneously stop smoke, other needs the psychological and pharmacological support. Behavioral intervention and motivation are the safest way. Nicotine replacement therapy is recommended only for those who would continue to smoke. Varenicline and bupropione are not suitable due to lack of knowledge about their influence on fetus/infants. Alternative methods (acupuncture, hypnosis) have inconsistent efficacy. Medical care in antenatal offices and/or prenatal courses offers the unique opportunity for repetitive antismoking intervention.
PrintDisplayed: 2/10/2024 16:18