JANKO, Tomáš a Petr KNECHT. Visuals in Geography Textbooks: Increasing the Reliability of a Research Instrument. In Knecht, P.; Matthes, E.; Schütze, S.; Aamotsbakken, B. Methodologie und Methoden der Schulbuch- und Lehrmittelforschung. 1. vyd. Bad Heilbrunn: Verlag Julius Klinkhardt, 2014, s. 227-240. Beiträge zur historischen und systematischen Schulbuchforschung. ISBN 978-3-7815-1991-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Visuals in Geography Textbooks: Increasing the Reliability of a Research Instrument
Název česky Nonverbální prvky v učebnicích zeměpisu: Zvyšování reliability výzkumného nástroje
Autoři JANKO, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí) a Petr KNECHT (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Bad Heilbrunn, Methodologie und Methoden der Schulbuch- und Lehrmittelforschung, od s. 227-240, 14 s. Beiträge zur historischen und systematischen Schulbuchforschung, 2014.
Nakladatel Verlag Julius Klinkhardt
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Německo
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/14:00076731
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-3-7815-1991-6
Klíčová slova česky zeměpis; učebnice; nonverbální prvky; reliabilita; kategoriální systém; Česká republika
Klíčová slova anglicky geography; textbooks; visuals; pictures; categorical system; reliability; Czech Republic
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D., učo 53924. Změněno: 4. 4. 2018 11:55.
Anotace
Development of textbooks is strongly influenced by the ever-increasing importance of visual culture. Even though numerous research findings prove positive effects visuals have on learning process, a considerable gap was identified regarding assessment of visuals in geography textbooks. This chapter aims to describe the process of development of a research instrument – a system of categories – for sorting types of visuals in geography textbooks and assessing their instructional qualities: their abstractness, text relatedness and caption aptness. Particular importance is given to research instrument reliability assessment. Methodological challenges arising in the course of the development of the system of categories are depicted together with measures taken to increase the reliability of the research instrument. Possibilities as well as limitations of practical use of this research instrument are presented in the conclusion.
Anotace česky
Vzrůstající význam vizuální kultury má zásadní vliv i v oblasti učebnicové tvorby. V kontrastu k výzkumným zjištěním prokazujícím pozitivní účinky nonverbálních prvků na učení však stojí skutečnost, že metodologie (resp. výzkumné nástroje) pro analyzování problematiky je rozpracována spíše povrchně. V tomto kontextu příspěvek usiluje o představení procesu tvorby výzkumného nástroje umožňujícího analyzování nonverbálních prvků v učebnicích zeměpisu z hlediska edukačního potenciálu. Nejdříve jsou představovány teorie a koncepty, které reprezentují širší kontext přístupu a umožňují analyzování problematiky nonverbálních prvků v učebnicích z kognitivně psychologického hlediska. V návaznosti je nabízen přehled výzkumů ilustrujících dosavadní stav řešení a poznání problematiky. Výzkumná zjištění se orientují na typ a kvality nonverbálních prvků, jež jsou považovány za klíčové z hlediska podpory učení. Jádrem příspěvku je představení procesu tvorby kategoriálního systému pro posuzování edukačního potenciálu nonverbálních prvků v učebnicích zeměpisu a jeho ověřování z hlediska reliability. Naznačovány jsou i metodologické obtíže, s nimiž bylo nutné se vypořádat a opatření, která byla realizována s cílem zvýšení reliability výzkumného nástroje. V závěru příspěvku jsou prezentovány přínosy a omezení týkající se praktického použití navrhovaného výzkumného nástroje.
Návaznosti
EE2.3.30.0009, projekt VaVNázev: Zaměstnáním čerstvých absolventů doktorského studia k vědecké excelenci
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 03:21