J 2014

Dialogismus a výzkum interakce ve třídě: přehledová studie (1990-2012)

TŮMA, František

Základní údaje

Originální název

Dialogismus a výzkum interakce ve třídě: přehledová studie (1990-2012)

Název česky

Dialogismus a výzkum interakce ve třídě: přehledová studie (1990-2012)

Název anglicky

Dialogism and Research on Classroom Interaction: A review (1990–2012)

Autoři

TŮMA, František (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Pedagogika, Praha, 2014, 0031-3815

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14410/14:00074039

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova česky

interakce ve třídě; komunikace ve třídě; dialogismus; pedagogický výzkum

Klíčová slova anglicky

classroom interaction; classroom communication; dialogism; educational research.

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 18. 2. 2015 10:49, doc. Mgr. František Tůma, Ph.D.

Anotace

V originále

Cílem předkládané studie je podat přehled o výzkumu zabývajícím se interakcí ve třídě v letech 1990 až 2012. Interakci ve třídě chápeme jako vzájemné působení učitele a žáků ve třídě během výuky a nahlížíme na ni z perspektivy dialogismu, který po shrnutí vývoje výzkumu interakce ve třídě od šedesátých let minulého století vymezujeme jako teoretický a epistemologický rámec předpokládající interakci jako jednotku analýzy. Do přehledu byly zahrnuty studie publikované ve čtyřech odborných pedagogických časopisech. Z 21 nalezených studií souvisejících s interakcí ve třídě bylo 13 empirických, které byly ve světle dialogismu kriticky analyzovány. Významným zjištěním je to, že podstatná část empirických studií se zabývala dílčími aspekty interakce ve třídě (především otázkami a hodnocením učitele, odpověďmi žáků). Kromě toho řada studií při analýze interakce abstrahovala od jejího kontextu. U pěti studií absentovala teoretická východiska týkající se chápání interakce. Tato zjištění naznačují, že dialogismus v řadě empirických studií není uplatněn. Přitom se dialogismus jeví jako nosný teoretický a epistemologický rámec pro výzkum interakce ve třídě, i když byl ve vyšší míře uplatněn jen ve třech empirických studiích.

Anglicky

The aim of the present study is to review research on classroom interaction in the years 1990–2012. We understand classroom interaction to be the mutual infl uencing of teacher and learners while teaching and learning. Having outlined the development of research on classroom interaction since the 1960s, we view classroom interaction from the perspective of dialogism, which we defi ne as a theoretical and epistemological framework assuming interaction as the unit of analysis. Th e review comprises studies published in four Czech educational journals. Out of 21 studies on classroom interaction, 13 studies were empirical. Th ese studies were critically analysed in the light of dialogism. Important fi ndings include the fact that a substantial number of empirical studies dealt with partial aspects of classroom interaction (mainly teacher questions and evaluation; learner responses). Apart from that, a number of studies abstracted from the context when analysing classroom interaction. In addition, in fi ve studies theoretical background underlying classroom interaction was absent. Th ese fi ndings seem to suggest that dialogism was not employed in a number of empirical studies. Dialogism appears to be a relevant theoretical and epistemological framework for researching classroom interaction despite its being present to a greater extent in only three studies.

Návaznosti

EE2.3.30.0009, projekt VaV
Název: Zaměstnáním čerstvých absolventů doktorského studia k vědecké excelenci
GAP407/11/0234, projekt VaV
Název: Učitel - expert: jeho charakteristiky a determinanty profesního rozvoje (na pozadí cizojazyčné výuky)
Investor: Grantová agentura ČR, Učitel-expert: jeho charakteristiky a determinanty profesního rozvoje (na pozadí cizojazyčné výuky)

Přiložené soubory