PAŘIL, Petr and Jindřiška BOJKOVÁ. Expanze hmyzu tekoucích vod – otvírá bránu klimatická změna nebo vliv člověka? (Insect’s expansion in running waters – is the gate opened by climate change or by anthropogenic impacts?). In Invazní akvatické druhy živočichů - sborník z konference. 2014.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Expanze hmyzu tekoucích vod – otvírá bránu klimatická změna nebo vliv člověka?
Name (in English) Insect’s expansion in running waters – is the gate opened by climate change or by anthropogenic impacts?
Authors PAŘIL, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jindřiška BOJKOVÁ (203 Czech Republic).
Edition Invazní akvatické druhy živočichů - sborník z konference, 2014.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/14:00077167
Organization unit Faculty of Science
Keywords (in Czech) invaze; hmyz, tekoucí vody; klimatická změna
Keywords in English invasion; insects; running waters; climate change
Changed by Changed by: doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D., učo 70751. Changed: 6/1/2015 13:03.
Abstract
Přestože invazím či expanzím vodních bezobratlých do středoevropských toků dochází stále častěji,zástupci vodního hmyzu mezi mimi téměř vždy chybí.Pokud se však fenomén rychlého rozšíření původního areálu objeví,je přínosné zamyslet se nad jeho příčinami.Přiklad recentní expanze typického zástupce tekoucích vod,pošvatky L.geniculata,totiž v mnoha ohledech vykazuje významné odchylky od běžných paradigmat spojených se šířením expandujících říčních organizmů jako je šíření proti proudu či přímý příspěvek člověka (ať už záměrné či nechtěné přenosy při zavlečení s násadou či v balastní vodě atd.). Zmíněný,již od juvenilních larev nezaměnitelný atlantomediteránní druh pošvatky,se od prvního prokázání svého výskytu v roce 2003,šíří do větších českých toků a jejich přítoků.Ačkoliv má druh řadu předpokladů předurčujících ho pro úspěšnou expanzi,vyvstává při rekonstrukci cest jeho expanze řada otázek.Jedná se zejména mechanizmy překonání bariér prostředí,které fungují jako přirozený filtr omezující potenciální šíření ostatních druhů hmyzu. Chronologie nálezů v ČR totiž jednak překvapivě nekopíruje strukturu říční sítě a navíc šíření severovýchodním směrem probíhá relativně vyšší rychlostí,přestože měsíc žijící létající dospělec migruje jen v řádu km.Charakteristickým projevem expanze bylo také uchycení prvních výsadků populací v úsecích nedaleko pod údolními nádržemi.Ačkoliv nejsou mechanizmy překonání bariér šíření zcela jasné,lze uvažovat o souběhu různých,pro šíření příznivých faktorů.Může se jednat o celkový růst teplot spojených nejen s klimatickou změnou ale i s navýšením zimních teplot vody pod nádržemi se spodní vypustí.Také antropicky podmíněné změny charakteru toků (znečištění a degradace hydromorfologie) nepředstavují,na rozdíl od jiných druhů vodního hmyzu,pro tuto pošvatku výrazný problém.Uvedený soubor vlivů se pak zřejmě podílel na onom příslovečném otevření „časoprostorového okna“,kterým se druh dokázal protáhnout do dobré společnosti naší původní fauny.
Abstract (in English)
Contribution presents different footpaths of successful spreading of freshwater insect species into the running waters of the Czech Republic. Infrequent examples of recent expansions documenting crucial importance of environmental and climate changes, just as species prerequisites in species traits, which enable them to overcome all environmental filters and colonize available habitats in the new territory.
PrintDisplayed: 22/5/2024 17:20