2013
The Correlations between Handgrip Strength and Several Psychosomatic Features in Homo sapiens – a review
MIRANDA CUNHA, Daniela Patrícia, Filipe Afonso GONCALVES MONTEIRO, Yasin HAMARAT a Martin ČUTAZákladní údaje
Originální název
The Correlations between Handgrip Strength and Several Psychosomatic Features in Homo sapiens – a review
Název česky
Vztah mezi sílou stisku ruky a některými psychosomatickými rysy u Homo sapiens – přehledový článek
Autoři
MIRANDA CUNHA, Daniela Patrícia (620 Portugalsko), Filipe Afonso GONCALVES MONTEIRO (620 Portugalsko), Yasin HAMARAT (792 Turecko) a Martin ČUTA (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Anthropologia integra – Časopis pro obecnou antropologii a příbuzné obory, Brno, Akademické nakladatelství CERM, 2013, 1804-6657
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14310/13:00077308
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky
testosteron; síla stisku ruky; agrese; sexuální chování
Klíčová slova anglicky
testosterone; handgrip strength; aggression; sexual behavior
Změněno: 14. 11. 2014 06:56, Mgr. Martin Čuta, Ph.D.
V originále
Handgrip strength (HGS) is a very good marker of physical health, good muscle performance and an overall indicator of health status and vitality. Testosterone, as a hormone primarily responsible for secondary sexual traits development, is also strongly correlated to body strength and somatic features which represent it. It has been widely reported that testosterone correlates with aggression. However, the pathway of testosterone metabolites in specific brain regions, or cause and effect formula of testosterone level and aggression has not been satisfactorily explained. Several possible and/or partial explanations based on published experiments are discussed. Furthermore, the relation between HGS and human sexual behavior is discussed – the sexual dimorphism in HGS, the perception of male HGS by females at differ- ent stages of the menstrual cycle and the selection of a partner with respect to his fitness (as estimated by HGS which is a good indicator of testosterone level).
Česky
Síla stisku ruky je velmi dobrým ukazatelem zdraví, výkonnosti kosterního svalstva a celkově je dobrým indikátorem zdravotní- ho stavu a vitality. Testosteron je hormon, který je primárně zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků a zároveň má silný vztah k tělesné síle a zevním ukazatelům rozvoje skeletální svaloviny. Byla publikována řada prací, které poukazují na úzký vztah mezi testosteronem a agresí. Nebyl však doposud vysvětlen kauzální vztah mezi hladinou testosteronu a výsledným agresivním chováním, tedy konkrétní půso- bení metabolitů testosteronu ve specifických oblastech mozku. Na základě publikovaných experimentálních prací jsou diskutována některá možná/částečná vysvětlení působení testosteronu na vznik agresivního chování. Dále je diskutován vztah mezi silou stisku ruky a lidským sexuálním chováním – tedy sexuální dimorfismus v síle stisku, ženská percepce (v rozdílných fázích menstruačního cykly) stisku ruky u mužů a volba partnera ve vztahu k jeho fitness (jak je hodnocena dle síly stisku ruky, jež je dobrým ukazatelem hladiny testosteronu).