FRÁNKOVÁ, Šárka. Inovační vouchery v regionech České republiky. In Maroš Milan, Papcunová Viera. Ekonomika a manažment 2014 – zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie. Nitra: Univerzita Konštantína filozófa v Nitre, 2014, s. 30 - 37. ISBN 978-80-558-0729-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Inovační vouchery v regionech České republiky
Název anglicky Innovation vouchers in regions of Czech Republic
Autoři FRÁNKOVÁ, Šárka (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Nitra, Ekonomika a manažment 2014 – zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie, od s. 30 - 37, 8 s. 2014.
Nakladatel Univerzita Konštantína filozófa v Nitre
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV RIV/00216224:14560/14:00077807
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-558-0729-4
Klíčová slova česky nástroje inovační politiky; výzkum a vývoj; inovační vouchery; Česká republika; komparace
Klíčová slova anglicky innovation policy instruments; research and development; innovation vouchers; Czech Republic; comparison
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Šárka Fránková, učo 363347. Změněno: 17. 3. 2015 16:52.
Anotace
Koncept znalostní ekonomiky, který klade důraz na lidský kapitál, výzkum, vývoj a inovace, je stále více využívaný v moderních teoriích regionálního rozvoje. Protože v době ekonomické recese a útlumu ekonomického růstu hledají státy a regiony nové cesty k jeho opětovnému nastartování, upíná se k tomuto konceptu v dnešní době velká pozornost.Národní a regionální vlády mohou využívat nástroje pro podporu inovací k vytvoření funkčního inovačního systému. Tyto nástroje jsou integrovány v mnoha oblastech ekonomie, proto by vláda měla vynaložit dostatečné úsilí na vytvoření takového „nástrojového mixu“, který bude vyhovovat individuálním potřebám regionu.Inovační vouchery jsou jedním z nástrojů podpory inovací, který má napomoci v navázání spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Jelikož výzkumné organizace a univerzity vytváří tzv. tacitní znalosti, je často přímá spolupráce se soukromými subjekty jedinou možností, jak výsledky výzkumu komercializovat a využít v praxi.Tento příspěvek přestavuje využití inovačních voucherů v České republice. Jelikož se liší charakteristiky jednotlivých regionů České republiky, liší se také způsoby a podmínky proplácení inovačních voucherů v těchto regionech. Příspěvek tyto přístupy shrnuje a srovnává.
Anotace anglicky
The concept of innovation and knowledge economy is more and more popular in modern theories of regional development. After an economic crisis states and regions are looking for new ways to facilitate their economic growth. Knowledge economy which lays stress on human capital, innovation and research and development could be a suitable solution. The national or regional government can use innovation policy instruments to initiate formation of an innovation system. Innovation policy instruments are integrated in many areas of an economy and the government should pay attention on making a functional instrument mix which would be suitable for individual conditions of certain region.Innovation vouchers are a group of innovation policy instruments which are supposed to help with public – private partnership. Universities and research organization are creating tacit knowledge and a direct contact with firms is the only way to commercialize the knowledge in private sector. This paper is showing how the innovation vouchers are used in Czech Republic. There are some differences among regions in Czech Republic and because of that there are also small differences in approaches to innovation vouchers. This paper is summarizing and comparing them.
Návaznosti
MUNI/A/0783/2013, interní kód MUNázev: Role aktérů a význam nástrojů regionálního rozvoje v podmínkách znalostní ekonomiky (Akronym: RAVYZNARR)
Investor: Masarykova univerzita, Role aktérů a význam nástrojů regionálního rozvoje v podmínkách znalostní ekonomiky, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 8. 8. 2024 23:37