CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena a Petr FUČÍK. NORMATIVNÍ A POSTOJOVÝ KONTEXT RODIČOVSKÝCH DRAH. In Petr Fučík, Beatrice Chromková Manea (eds.). Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, s. 87-110. --. ISBN 978-80-210-6551-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název NORMATIVNÍ A POSTOJOVÝ KONTEXT RODIČOVSKÝCH DRAH
Název česky NORMATIVNÍ A POSTOJOVÝ KONTEXT RODIČOVSKÝCH DRAH
Název anglicky Normative and attitudinal context of parenthood pathways
Autoři CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena (642 Rumunsko, garant, domácí) a Petr FUČÍK (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Rodičovské dráhy. Dvacet let vývoje české porodnosti v sociologické perspektivě, od s. 87-110, 24 s. -- 2014.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/14:00078059
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-6551-2
Klíčová slova česky rodičovské dráhy; normy; postoje; ideální věk
Klíčová slova anglicky parenthood pathways; norms; attitudes; ideal age
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Beatrice Elena Chromková Manea, M.A., Ph.D., učo 66436. Změněno: 2. 11. 2015 21:16.
Anotace
V této kapitole doplníme kontext našich předchozích analýz o tři zásadní dimenze. Jednak nás bude zajímat proměna generačních charakteristik rodičovských drah, dále budeme pracovat s odhady ideálního a reálného časování životních událostí u současné mladé generace a nakonec se budeme zabývat postoji a normami spojenými s rodičovstvím a časováním životních událostí. První z našich cílů směřuje k tomu, abychom byli schopni rodičovské dráhy, které jsme popsali v předchozí části knihy, alespoň rámcově porovnat se strukturami zachytitelnými u předchozích generací. Druhý cíl je vlastně totožný, jen obrací pohled k mladším generacím a pracujeme zde s anticipacemi, jejichž interpretace je sice ošidná, ale nikoliv bezcenná. Konečně třetí cíl naplňuje potřebu překročit rámec strukturálních popisů a ptát se na důvody a účely jednání spojeného s časováním rodičovství. Generační charakteristiky časování a anticipace mladé generace tedy analyzujeme v souvislosti s koncepty věkových norem, neboť tvoří východisko pro sledování proměn toho, jak se normy obtiskují do reálného časování a zároveň jak jsou konzistentní či nekonzistentní s očekáváními mladé generace.
Anotace anglicky
V této kapitole doplníme kontext našich předchozích analýz o tři zásadní dimenze. Jednak nás bude zajímat proměna generačních charakteristik rodičovských drah, dále budeme pracovat s odhady ideálního a reálného časování životních událostí u současné mladé generace a nakonec se budeme zabývat postoji a normami spojenými s rodičovstvím a časováním životních událostí. První z našich cílů směřuje k tomu, abychom byli schopni rodičovské dráhy, které jsme popsali v předchozí části knihy, alespoň rámcově porovnat se strukturami zachytitelnými u předchozích generací. Druhý cíl je vlastně totožný, jen obrací pohled k mladším generacím a pracujeme zde s anticipacemi, jejichž interpretace je sice ošidná, ale nikoliv bezcenná. Konečně třetí cíl naplňuje potřebu překročit rámec strukturálních popisů a ptát se na důvody a účely jednání spojeného s časováním rodičovství. Generační charakteristiky časování a anticipace mladé generace tedy analyzujeme v souvislosti s koncepty věkových norem, neboť tvoří východisko pro sledování proměn toho, jak se normy obtiskují do reálného časování a zároveň jak jsou konzistentní či nekonzistentní s očekáváními mladé generace.
Návaznosti
MUNI/A/0914/2013, interní kód MUNázev: Manželství, domov a rodičovské dráhy (Akronym: MADOROD)
Investor: Masarykova univerzita, Manželství, domov a rodičovské dráhy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 10:56