B 2014

Od teorie předškolního vzdělávání k praxi v mateřské škole

SYSLOVÁ, Zora, Hana HORKÁ a Bohumíra LAZAROVÁ

Základní údaje

Originální název

Od teorie předškolního vzdělávání k praxi v mateřské škole

Název anglicky

From Theory to Practice Preprimary Education in Kindergarten

Autoři

SYSLOVÁ, Zora (203 Česká republika, garant, domácí), Hana HORKÁ (203 Česká republika, domácí) a Bohumíra LAZAROVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

První. Brno, 137 s. 2014

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14410/14:00078091

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

ISBN

978-80-210-7542-9

Klíčová slova česky

Fakultní cviční učitelé; mateřské školy; mentoring; obor Učitelství pro mateřské školy; předškolní vzdělávání, přípravné vzdělávání, výzkumné šetření.

Klíčová slova anglicky

Faculty mentors; kindergarten; mentoring; field of study for kindergarten; preprimary education; training; survey.

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 11. 2. 2015 14:34, doc. Mgr. Martin Sedláček, Ph.D.

Anotace

V originále

Autorky se zabývají problematikou přípravného vzdělávání učitelů mateřských škol s cílem přispět k diskurzu propojování teorie s praxí. Hlavním východiskem struktury publikace se staly výsledky výzkumných šetření a evaluace oboru Učitelství pro mateřské školy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Ukazuje se, že zásadním problémem je koncepce praktické přípravy a její reflexe. S oporou o teorii realistického vzdělávání autorky nastiňují a zdůvodňují jejich úpravu. Ústředním tématem se proto stává mentoring jako fenomén spojovaný s podporou rozvoje profesních dovedností.

Anglicky

The authors deal with the initial training of pre-school teachers to contribute to the discourse linking theory with practice. The main starting structure publications became the results of researches and evaluation of field of study for pre-school teachers at the Pedagogical Faculty of Masaryk University. It turns out that the fundamental problem is the concept of practical training and its reflection. With the support of the theory of realistic training author outlines and justifies its modification. The central theme therefore becomes mentoring as a phenomenon associated with supporting the development of professional skills.