D 2014

Spolky a soudní přezkum územně plánovací dokumentace

ZAHUMENSKÁ, Vendula

Základní údaje

Originální název

Spolky a soudní přezkum územně plánovací dokumentace

Název anglicky

Associations and the judicial review of the land use planning documentation

Autoři

ZAHUMENSKÁ, Vendula (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Hradec Králové, Sborník příspěvků z mezinárodní veděcké konference: Mezinárodní Masarykova konference pro doktorandy a maldé vědecké pracovníky, od s. 1230-1240, 10 s. 2014

Nakladatel

Manganimitas

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50500 5.5 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Kód RIV

RIV/00216224:14230/14:00078308

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-87952-07-8

Klíčová slova anglicky

civic association; land use plan; general measure; judicial review; the Aaarhus Convention
Změněno: 14. 1. 2015 12:08, Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D.

Anotace

V originále

Spolky, dříve občanská sdružení, velmi často fungují jako zástupci místních občanů. Lidé se do takových spolků sdružují především za účelem ochrany svých zájmů, které samozřejmě nemusí být pouze environmentálního charakteru v jeho nejčistším slova smyslu. Naopak – občané chtějí hájit také své právo na soukromí a na rodinný život a mají zájem na ochraně nemovitého majetku. Až do letošního roku však neměly spolky v územním plánování téměř žádný vliv. Mohly sice podávat připomínky, ale aktivní legitimaci k podání návrhu na zrušení územního plánu jim soudy soustavně odmítaly přiznat. Ústavní soud se však tuto praxi pokusil změnit. Spolkům poprvé přiznal právo napadnout územně plánovací dokumentaci u soudu a otevřel tak novou debatu nad otázkou, v jakém rozsahu se občané ještě mohou zapojit do rozhodování o životním prostředí.

Anglicky

Civic associations most often act as representatives of local citizens. People form an association mainly because they need to defend their interests, which do not have only environmental character. On the contrary, most often the citizens want to protect their right to privacy and family life and their property. Until this year a participation of environmental nongovernmental organizations in spatial planning had no visible effect. Associations could make comments, but they could not fill any court application against the adopted land use plan. In the spring 2014, the Constitutional Court attempted to change this practice. By the ruling of the Constitutional Court, NGOs were granted the right to challenge land use plans in court for the first time. That decision reopend a debate over the question of the extent to which citizens can participate in environmental decision making.