B 2014

Kvalitativní monitorování a prognózování trhu práce: Švédskou cestou?

HORŇÁČEK, Josef, Lenka KLIMPLOVÁ, Josef PITNER, Jiří VYHLÍDAL, Jiří WINKLER et. al.

Základní údaje

Originální název

Kvalitativní monitorování a prognózování trhu práce: Švédskou cestou?

Název anglicky

Qualitative Labour Market Monitoring and Forecasting: Swedish Way?

Autoři

HORŇÁČEK, Josef (203 Česká republika, domácí), Lenka KLIMPLOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Josef PITNER (203 Česká republika, domácí), Jiří VYHLÍDAL (203 Česká republika, domácí), Jiří WINKLER (203 Česká republika, domácí) a Iveta ZELENKOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Brno, 128 s. 2014

Nakladatel

Masarykova universita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50600 5.6 Political science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14230/14:00078332

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-210-7501-6

Klíčová slova česky

trh práce; monitorování; prognózování; kompetence; veřejné služby zaměstnanosti; kvalitativní přístup; sběr informací u zaměstnavatelů; evaluace; Česká republika; Švédsko

Klíčová slova anglicky

labour market; monitoring; forecasting; competences; public employment services; qualitative approach; collection of information among employers; evaluation; Czech Republic; Sweden

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 30. 1. 2015 16:00, Mgr. Lenka Klimplová, Ph.D., M.A.

Anotace

V originále

Kniha prezentuje výsledky pilotního šetření, které testovalo uplatnitelnost vybraných prvků švédského přístupu k monitorování trhu práce na vybraných lokálních trzích práce a jeho implementaci v podmínkách vybraných kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Jihomoravském kraji. Tato studie, která vznikla v rámci projektu OP LZZ “Aktivní matching: Strategická podpora poradenství na pracovním trhu”, si klade za cíl odpovědět na otázku, zda je přístup založený na kvalitativní analýze požadavků zaměstnavatelů na pracovní sílu použitelný v podmínkách veřejných služeb zaměstnanosti v ČR a zda je užitečný pro zlepšení jejich fungování, zejména pak zprostředkovatelské funkce. Pilotní studie ověřila možnost implementovat adaptovanou švédskou metodiku na českém trhu práce a potvrdila možnost sběru dat kvantitativní i kvalitativní povahy u zaměstnavatelů v požadované struktuře (kombinace kvalifikačních a kompetenčních požadavků). Jednoznačně se ukázalo, že zaměstnanci ÚP ČR jsou připravení a dostatečně kompetentní ke sběru dat o pracovním trhu a poptávce po pracovní síle prostřednictvím rozhovorů vedených se zástupci zaměstnavatelů. Limitem pro provádění cíleného plošného monitoringu je však stávající organizační kapacita ÚP ČR. Také následná práce s informacemi získanými monitoringem a konkrétní propojování nabídky a poptávky na trhu práce narážejí na určitá omezení, a to zejména na vysoký počet uchazečů připadající na jednoho zprostředkovatele a nedostatečnou podporu ze strany informačních systémů. Důležitým přínosem evaluovaného programu nejsou ale jen informace získané z dotazovaní zaměstnavatelů, ale také samotný proces, při kterém dochází ke sebezdokonalování se pracovníků VSZ, sebeučení se sbíráním dat a k rozvoji instituce ÚP ČR jako sebeučící se organizace, která je schopna měnit své zažité postupy díky znalostem získaným při interakci se zaměstnavateli. Neméně důležitým aspektem je i budování spolupráce a partnerských vztahů mezi VSZ a zaměstnavateli.

Anglicky

This book presents the results of a pilot study testing the applicability of selected elements of the Swedish approach to labour market monitoring in selected local labour markets and its implementation in terms of selected contact centres of the Czech Employment Office in the South Moravian Region. This study which was put together under the project "Active Matching: Strategic Support of Labour Market Counselling" aims to answer the question whether an approach based on qualitative analysis of the employers’ requirements on the labour force is applicable in the circumstances of the Czech Employment Office and whether it improves its efficiency. The pilot study verified the possibility of implementing an adapted Swedish methodology on the Czech labour market and confirmed the possibility of collecting data from the employers in the required structure (combination of qualification, skill and competency requirements). It clearly showed that employees of the Employment Office are prepared and competent enough to collect data on the labour market and the demand for labour force through interviews conducted with representatives of employers. The limit for the implementation of targeted extensive monitoring is however the current organizational capacity of the Czech Employment Office. Also subsequent work with the information obtained through the monitoring and specific matching of supply and demand in the labour market faces certain restrictions, especially on the high number of applicants per one clerk, and lack of information system support. Important benefits of the evaluated programme include not only the information obtained from interviews with employers, but also the process itself, which brings self-improvement of the PES staff, independent learning in collecting the data, and development of the Employment Office as a learning organization that is able to change its preconceived practices through knowledge gained from the interaction with employers.

Návaznosti

CZ.1.04/5.1.01/77.00400, interní kód MU
Název: Aktivní matching: Strategická podpora poradenství na pracovním trhu (Akronym: Aktivní matching)
Investor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Aktivní matching: Strategická podpora poradenství na pracovním trhu