HORKÁ, Hana. Aby děti žily dobře a šťastně aneb jak k tomu může přispět předškolní vzdělávání. In Monika Miňová, Zora Syslová. Rovnosť a kvalita v predškolskom vzdelávaní ako predpoklad udržateľného rozvoja. první. Prešov: Prešovská univerzita v Prešove, 2014, s. 48-56. ISBN 978-80-555-1152-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Aby děti žily dobře a šťastně aneb jak k tomu může přispět předškolní vzdělávání
Název anglicky Let us make children to live well and happily or how pre-school education can contribute to it
Autoři HORKÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání první. Prešov, Rovnosť a kvalita v predškolskom vzdelávaní ako predpoklad udržateľného rozvoja, od s. 48-56, 9 s. 2014.
Nakladatel Prešovská univerzita v Prešove
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/14:00078668
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-555-1152-8
Klíčová slova česky Předškolní vzdělávání; výchova; vztah k přírodě; ekosociální teorie vzdělávání; biofilní orientace vzdělávání; cíle a principy biofilní orientace vzdělávání.
Klíčová slova anglicky Pre-school education; education; relationship to nature; eco-social theory of education; biophile orientation of education; aims and principles of biophile orientation of education.
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. PaedDr. Hana Horká, CSc., učo 2749. Změněno: 12. 3. 2015 16:16.
Anotace
Příspěvek se zabývá otázkou proměny obsahu předškolního vzdělávání v intencích udržitelného rozvoje. Na základě obsahové analýzy kurikula a relevantních pramenů jsou prezentovány možnosti postupného přechodu od orientace protipřírodní k orientaci propřírodní v mateřské škole. Zvláštní pozornost věnuje objasňování podstaty tzv. biofilní orientace, na jejímž základě stanovuje vzdělávací cíle a principy v doméně kognitivní, kognitivně-afektivní, kognitivně-motorické. Ty konkretizuje v podmínkách předškolního vzdělávání se zvláštním zřetelem k práci učitele.
Anotace anglicky
The article examines the changes in the curriculum in the context of sustainable development. The content analysis of curriculum and relevant sources presents the possibility of a gradual transition from the anti-environmental to the proenvironmental orientation in kindergarten. Particular attention is paid to the explanation of so called biophile orientation of education which serves as a basis for determining of educational goals and principles in cognitive, cognitive- affective and cognitive - motoric domains. Concrete steps reflecting the work of teachers under the conditions.
Návaznosti
MUNI/A/0926/2013, interní kód MUNázev: Znalostní báze učitelství a její reflexe
Investor: Masarykova univerzita, Znalostní báze učitelství a její reflexe, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 06:19