JEDLIČKOVÁ, Helena. Inquiry-based learning. In Terénní přírodovědná praxe pedagogů škol JmK ve vysokohorské, krasové, přímořské a mořské přírodě. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Inquiry-based learning
Název česky Badatelsky orientovaná výuka
Autoři JEDLIČKOVÁ, Helena.
Vydání Terénní přírodovědná praxe pedagogů škol JmK ve vysokohorské, krasové, přímořské a mořské přírodě, 2014.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky Letní škola badatelsky orientované výuky biologie, badatelsky orientované učení, zdraví
Klíčová slova anglicky summer school of research-oriented biology teaching; Inquiry-based learning; health; health education;
Změnil Změnila: Ing. Helena Jedličková, Ph.D., učo 2417. Změněno: 13. 3. 2015 17:35.
Anotace
Use Inquiry-based learning at the Faculty of Education in Brno. The Thesis deals with four areas that shape the relationship of a man (child) towards nature: concept of activity education in the 21st century, laws of natural gardens, topical phenomenon of community gardens and garden forms with educational institutions.In its practical part, it deals with uniting these four areas into one unit. The core of the Thesis is designing, creation and implementation of the garden patch with natural elements on the Workplace biological Department Faculty of Education of Masaryk University.Funded Project Natural DVPP and innovation SEP schools JmK using practical international field placements and internships, registration number CZ.1.07 / March 1, 41 / 02.0055.
Anotace česky
Metody „Badatelsky orientované výuky“ (BOV) jsou na pracovišti Kejbaly Katedry biologie PdF MU v Brně realizovány v jednotlivých studijních předmětech jak v bakalářském tak i magisterském studiu. V první části se zabýváme čtyřmi oblastmi, které formují vztah člověka (dítěte) s přírodou: koncepty aktivizujícího vzdělávání ve 21. století, zákonitosti přírodních zahrad, současný fenomén komunitní zahrady a podoby zahrad při školských zařízeních. V druhé části pak se řeší spojení všech čtyř oblastí v jeden celek. Nejvíce jsou metody BOV uplatňovány v průběhu cvičení v terénu. Jádrem je návrh, realizace a ověření záhonu s přírodními prvky na pracovišti Katedry biologie PdF MU. BOV je integrována se zážitkovou pedagogikou a strategie BOV je na PdF MU úspěšně aplikována do didaktické oblasti studia jako alternativní formy pedagogické praxe v terénu s žáky. V rámci Didaktiky pěstitelství je před studenty postaven zjednodušený problém: Jak prezentovat žákům rozdíl v klasickém a ekologickém pěstování potravin. Nedílnou součástí je hodnocení ekosystémového přístupu. Podle kvantitativního hodnocení výsledků experimentů,navržených a realizovaných na pracovišti jednotlivými studenty, vyplynou pozitiva a nedostatky obou způsobů pěstování. Výsledkem je hlubší poznání biologických zásad pěstování všech základních zelenin pro ZŠ (a nižší ročníky gymnázií), jejich botanicko - ekologická vhodnost a didaktická využitelnost pro integrovanou výuku Přírodopisu a Pěstitelství.Financováno z projektu Přírodovědné DVPP a inovace ŠVP škol JmK s využitím praktických zahraničních terénních praxí a stáží, registrační číslo CZ.1.07/1.3.41/02.0055.
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 22:22