C 2014

Postup k odstranění pochybností

KRANECOVÁ, Jana

Basic information

Original name

Postup k odstranění pochybností

Name in Czech

Postup k odstranění pochybností

Name (in English)

Procedure for the removal of doubts

Authors

KRANECOVÁ, Jana (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Brno, Vybrané aspekty přímých daní a jejich interpretace a aplikace v judikatuře, p. 173-180, 8 pp. Iuridica. Editio Scientia no. 503, 2014

Publisher

Masarykova univerzita

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50500 5.5 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

RIV identification code

RIV/00216224:14220/14:00079460

Organization unit

Faculty of Law

ISBN

978-80-210-7702-7

Keywords (in Czech)

daňový proces; správa daní

Keywords in English

tax procedure; tax administration

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 9/3/2015 14:24, Mgr. Jana Czudek Kranecová, Ph.D.

Abstract

V originále

Kapitola se zabývá odlišnostmi mezi postupem k odstranění pochybností a daňovou kontrolou, které jsou důležité pro rozhodování správce daně, kterého procesního institutu využije, aby dosáhl v souladu se zásadami přiměřenosti, hospodárnosti a rychlosti cíl správy daní, tedy co nejefektivněji správně a úplně zjistil a následně stanovil výši daňové povinnosti. Cílem kapitoly je na základě analýzy právní úpravy postupu k odstranění pochybností a daňové kontroly v daňovém řádu vyjasnit použití obou postupů správce daně a potvrdit či vyvrátit hypotézu, že i pokud jsou splněny podmínky pro použití obou postupů, nelze je uplatnit současně a je nutné zvolit jeden z nich a to ten, který vzhledem k okolnostem nejlépe odpovídá zásadám přiměřenosti, hospodárnosti a rychlosti, jak vyplývá i z ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu.

In English

The chapter focuses on the differences between the procedure for the removal of doubts and tax control. It is important for the tax administration to choose adequate institute to fulfill the tax administration goal in accordance with the principles of adequacy, efficiency and tax administration, therefore most efficiently correctly and completely discovered and subsequently set the amount of tax liability. The aim of this chapter is based on analysis of the legislation process for the removal of doubts and tax control to clarify the use of both institutes of the tax administration procedure and confirm or refute the hypothesis that even if the conditions for the use of the two procedures cannot be applied simultaneously, and it is necessary to choose one of them and one that, given the circumstances best reflects the principles of adequacy, efficiency and speed, as follows from settled case law of the Supreme Administrative Court.

Links

MUNI/A/0856/2013, interní kód MU
Name: Vybrané aspekty přímých daní a jejich interpretace a aplikace v judikatuře (Acronym: PriDJud)
Investor: Masaryk University, Category A