a 2014

Tonzilotomie jako léčba obstrukčního sleep apnoe syndromu (OSAS) u dětí

ONDROVÁ, Martina, Michal RYZÍ, Linda FLORIANOVÁ a Michaela MÁCHALOVÁ

Základní údaje

Originální název

Tonzilotomie jako léčba obstrukčního sleep apnoe syndromu (OSAS) u dětí

Název anglicky

Tonsillotomy like a method of obstructive sleep apnea syndrom treatment in childhood

Autoři

ONDROVÁ, Martina (203 Česká republika, domácí), Michal RYZÍ (203 Česká republika, domácí), Linda FLORIANOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Michaela MÁCHALOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

76. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČSL JEP, 4.-6. června 2014, 2014

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

30200 3.2 Clinical medicine

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/14:00079472

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

ISSN

Klíčová slova česky

tonzilotomie, obstrukční sleep apnoe syndrom, hypertrofie patrových tonzil, polysomnografie

Klíčová slova anglicky

tonsillotomy; obstructive sleep apnea syndrome; hypertrophy of palatine tonsils; polysomnography

Štítky

Změněno: 7. 4. 2015 15:34, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Anotace

V originále

Úvod: Objektivním vyšetřením s potvrzením OSAS je polysomnografic. U dětí s podezřením na toto onemocnění je nezbytné provést pečlivé ORL vyšetření a odebrat anmnézu od rodičů se zaměřením na příznaky OSAS. Při hypertrofii patrových tonzil je řešením chirurgická léčba. Při současně zbytnělé tkáni nosohltanové tonzily je doporučena adenoton-zilektomie v jedné době. Úspěšnost chirurgické léčby OSAS u dětí je uváděna v širokém rozmezí 70 - 90 %. Oboustranná ronzilotomie nabízí možnost použít méně radikální chirurgickou léčbu se stejným léčebným efektem. Metodika: Při tonzilotornli je odstraněna nadbytečná část hypertrofické tonzilární tkáně za současného ponechání části funkční tkáně. Délka operačního výkonu při tonzilotomii je kratší než u tonzilektomie, hojení trvá kratší dobu. Bolestivost po výkonu je ve srovnání s tonziloktornii menší. U tonzilotomie je důležité, aby operatér byl dostatečně radikální, aby nedošlo k recidivě hypertrofie patrových tonzil, ale i dostatečně konzervativní, aby neprovedl nedokonalou tonzilektomii. Při vhodně zvoleném postupu a rozsahu výkonu je peroperační krvácení malé. Pro potvizení předchozího tvrzení jsme sledovali soubor 250 pacientů indikovaných k tonzilotomii pouze na základě anamnestických údajů (apnoické pauzy ve spánku, chrápání, zhoršené polykání stravy, enuresis nocturna, hn hňavost) a ORL nálezu (hypertrofie patrových tonzil velikosti lil a IV dle Brodského) po dobu 2 let po operačním výkonu. U druhého souboru bylo 50 dětských pacientů s hypertrofii patrových tonzil stejného rozsahu jako předchozí soubor vyšetřeno polysomnograficky před a po tonzilotomii. Pacienti byli taktéž sledování minimálně 2 roky po oboustranné tonzilotomii. Vliv operace na výskyt apnoických pauz je zřejmý už v době hojení a. po zhojení již apnoické pauzy nebývají rodiči popisovány.

Anglicky

Recommended method of treatment for hypertrophy of the palatine tonsils with symptoms of OSAS is a tonsillectomy. The goal is to prove that a comparable and adequate method of treatment of OSAS in childhood is a tonsillotomy. Tonsillotomy eliminated the apnea pauses, snoring and other symptoms of OSAS. There are no more frequent recurrence of hypertrophy of the tonsils and does not increase the number of tonsillitis after surgery.