BĚLKA, Luboš. Mif Šambaly: viděnija, vizualizacii i vozrožděnije mifa v Burjatii. In Garri, Irina. Buddizm v istorii i kulture burjat. Ulan-Ude: Rossijskaja akademija nauk. s. 229-247. Institut mongolovědějija, buddologii i tibetologii. ISBN 978-5-9905883-0-1. 2014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mif Šambaly: viděnija, vizualizacii i vozrožděnije mifa v Burjatii
Název česky Šambhalský mýtus a jeho vize, vizualizace a aktualizace v Burjatsku
Název anglicky The Shambhala Myth: Visions, Visualisations and Actualisation in Buryatia
Autoři BĚLKA, Luboš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Ulan-Ude, Buddizm v istorii i kulture burjat, od s. 229-247, 19 s. Institut mongolovědějija, buddologii i tibetologii, 2014.
Nakladatel Rossijskaja akademija nauk
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Rusko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/14:00079491
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-5-9905883-0-1
Klíčová slova anglicky Shambhala; Visions; Visualisations; Myth; Buryatia; Mongolia; Tibet
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc., učo 1764. Změněno: 24. 3. 2016 17:16.
Anotace
Text posvjaščonnyj problematike tibetskogo buddijskogo mifa o Šambale, statja zanimajetsja jijo viděnijami, vizualizacijami a preždě vsegoi i vozrožděnijem etogo mifa v Burjatii i Vněšněj Mongolii. Sam mif predstavljajet eschatologičeskij narrativ kotorij chorošo izvěstnyj i Tiběta i Vnutrennoj Mongolii, kde tože nachoditsja i istočnik burjatských modifikacij religioznych predstavlenij o Šambale. Ot 18 veka mif tože izvěstěn na zapadě, ne tolko na vostoke; v evro-amerikanskoj srede on iměnno znakom meždu tibetofilami, mistikami i zapadnymi buddistami. Specialnuju rol zde igrajet poslednij korol Šambaly, znakomij kak Rudra Čakrin (sankritskoje nazvanije) ili Korločan (tibetskoje nazvanije) ili Rigden Dagva (mongolskoje nazvanije), imenno v dvadcatich godach prošlogo věka v Vnutrennoj Azii. Statja predstavjajet analiz dvuch burjatských buddijskich izobraženij – odno malenkoje, tak nazyvajemoje cakli i odno bolšoje, tak nazyvajemoje tanka. Proizvodstvo etich iljustracij poka neznakomije, no v istorii izvěstnyje izobraženija pochožnyje iz Mongolii i vostočnogo Tibeta, iz oblasti Amdo i častično iz Kama.
Anotace anglicky
Shambhala utopia and its corresponding myth represent one of traditional forms of Buddhist eschatology. Since the 18th century, the myth has been raising much interest on the part of Euro-American academics, Western Buddhists, mystics, and Tibetophils. Apart from Tibet, Shambhala myth has been very popular in other regions where Tibetan Buddhism had spread, in Mongolia and Buryatia for instance. During the 20th century, this myth underwent its own development, independent of Tibet. The fact that Shambhala myth was not a solely religious, but also a political matter, is evidenced by various tales, forecasts, and depictions related to the updating of the myth in the 1920s and 1930s . Besides textual and narrative aspect of the myth there are also its numerous and varied visual art depictions. The lecture will focus on the description and analysis of a rare image of the last ruler of Shambhala, Rudra Cakrin.
Návaznosti
MUNI/A/0780/2013, interní kód MUNázev: Epistemologické problémy výzkumu v religionistice (Akronym: EPROVYR)
Investor: Masarykova univerzita, Epistemologické problémy výzkumu v religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 09:43