J 2014

Kognitivní věda o náboženství: Východiska, cíle a krátká historie

CHALUPA, Aleš a Tomáš HAMPEJS

Základní údaje

Originální název

Kognitivní věda o náboženství: Východiska, cíle a krátká historie

Název anglicky

Cognitive Science of Religion: Theoretical Assumptions, Aims and History

Autoři

CHALUPA, Aleš (203 Česká republika, garant, domácí) a Tomáš HAMPEJS (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Pantheon : religionistický časopis, Pardubice, Univerzita Pardubice, 2014, 1803-2443

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/14:00079499

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

náboženství a kognice; kognice a kultura; kognitivní věda o náboženství; metoda a teorie ve studiu náboženství

Klíčová slova anglicky

religion and cognition; cognition and culture; cognitive science of religion; method and theory in religious studies

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 17. 3. 2015 11:33, Mgr. Vendula Hromádková

Anotace

V originále

Článek je stručným uvedením do kognitivní vědy o náboženství jako interdisciplinárního programu vědeckého studia náboženství a jako širší akademické oblasti. Představuje jeho krátkou historii, teoretická východiska, základní pojmy, cíle a metody. Uvádí také výběr vybraných přelomových studií/ monografií a představuje autory třech badatelských generací - od bouřlivé teoretické mladosti vymezené polemikou vůči „standardnímu modelu“ společenských věd přes progresivní experimentální hnutí související se založením několika specializovaných institucí až po širokou interdisciplinární současnost usilující o integraci kognitivní vědy do religionistiky skrze hledání víceúrovňových explanačních modelů. Článek rovněž obhajuje projekt jako otevřenou budoucnost pro ty části religionistického bádání, které usilují o nastolení ideálu integrované vědeckého studia náboženství ne v podobě samostatně existující kategorie ukazující na konkrétní distinktivní jev, ale jako konkrétně zarámované studium člověka a jeho myšlení a chování.

Anglicky

This review paper is a brief introduction to the cognitive science of religion as interdisciplinary program for scientific study of religion and as academic field. We cover its short history, theoretical background, basic concepts, claims and methods. We also provide the selected list of threshold papers/books and introduce field authors in three scholar generations – from the rebelling theoretical childhood defined against the "standard" social science, humanities and religious studies; over the progressive experimental movement with the establishment of several specialized institutions; to the broad adult interdisciplinary present with it's ongoing integration of cognitive science and classical religious studies scholarship in the search for multi-level causal explanatory models. We defend the project as a possible open future for those part of religious studies, which strive to the ideal of integrated scientific study of religion not as self-standing category pointing to specific distinctive phenomenon, but as (an only) specifically framed study of human thinking and behavior.

Návaznosti

MUNI/A/0780/2013, interní kód MU
Název: Epistemologické problémy výzkumu v religionistice (Akronym: EPROVYR)
Investor: Masarykova univerzita, Epistemologické problémy výzkumu v religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty

Přiložené soubory

Stranky_z_Pantheon_9-1_Hampejs-Chalupa.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru