J 2015

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : Borůvka černá (Vaccinium myrtillus)

KOUPÝ, David, Hana KOTOLOVÁ a Jana KUČEROVÁ

Základní údaje

Originální název

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : Borůvka černá (Vaccinium myrtillus)

Název česky

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : Borůvka černá (Vaccinium myrtillus)

Název anglicky

Effectiveness of phytotherapy in supportive treatment of type 2 diabetes mellitus : Billberry (Vaccinium myrtillus)

Autoři

KOUPÝ, David (203 Česká republika), Hana KOTOLOVÁ (203 Česká republika) a Jana KUČEROVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Česká a slovenská farmacie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2015, 1210-7816

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30104 Pharmacology and pharmacy

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/15:00082677

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

bilberry; Vaccinium myrtillus; diabetes mellitus; phytotherapy; antocyanines

Štítky

Změněno: 13. 7. 2015 13:41, Soňa Böhmová

Anotace

V originále

Borůvka černá (dříve označována jako brusnice borůvka) je známá především díky chutným plodům, které mají schopnost barvit do modra, za což jsou zodpovědné látky zvané antokyaniny. V lidovém léčitelství se užívá list, nať a plod k léčbě diabetu, kardiovaskulárních chorob, demence a rakoviny. Antidiabeticky působí především antokyaniny a polyfenoly. Tyto obsahové látky v klinických studiích vykazují přímé antidiabetické účinky mechanismem zvýšení sekrece inzulinu (antokyanin pelargonidin), snížení inzulinové rezistence (antokyanin cyanidin-3-glukosid), snížení resorpce glukózy GIT (polyfenoly) a zvýšení regenerace B-buněk. Antokyaniny dále působí na zlepšení lipidového spektra, antioxidačně, protizánětlivě a kardioprotektivně. Antidiabetické účinky antokyaninu cyanidin-3-galaktosidu bylo srovnáváno s akarbózou (působí synergicky), hypocholesterolemické účinky cyanidin-3-O-glukosidu byly srovnávány s atorvastatinem (působí synergicky) a hypolipidemické účinky extraktu z listů z borůvek byly srovnávány s ciprofibrátem (extrakt z listů je méně účinný). Nicméně, v preklinických a klinických studiích byly zahrnuty i jiné druhy rodu Vaccinium a další rostliny obsahující obdobné látky s obdobnými účinky jako Vaccinium myrtillus. Pro přesvědčivé stanovení účinnosti a bezpečnosti léčby fytopreparáty z borůvky však bude nutné provést další studie k objasnění, které typy antokyaninů jsou nejvhodnější pro léčbu, stanovit jejich optimální dávky a porovnat účinnost extraktů čistých antokyaninů ve vztahu ke konzumaci na antokyaniny bohatých potravin.

Anglicky

The billberry is well-known for its tasty blue-dyeing fruits. Historically the leaves and fruits were used to treat diabetes, cardiovascular diseases, dementia and cancer. Antidiabetic properties of the plant are attributed mostly to the content of anthocyanins and polyphenols. These compounds have proven their antidiabetic potential in various studies. Their mechanism of action is increase of insulin secretion (anthocyanin pelargonidin), reduction of insulin resistance (anthocyanin cyanidin-3-glucoside), glucose resorption from GIT (polyphenols) and enhancement of beta-cells regeneration. Besides these effects anthocyanins contribute to improvement of lipid specter and have antioxidant, antiinflammatory and cardioprotective activity. Antidiabetic effects of anthocyanin cyanidin-3-galactoside were compared to acarbose (synergistic effect), hypocholesterolemic activity of cyanidin-3-O-glucoside to atorvastatin (synergistic effect) and hypolipidemic properties of billberry leaf extract to ciprofibrate (extract has a lower effect). However, in many preclinical and clinical studies were assessed also different species of the Vaccinium genus and other plants with similar effect as the billberry. Therefore, in order to convincingly assess efficacy and safety of blueberry herbal medicines more studies are necessary. Such studies should shed light into the variety of anthocyanins, their particular effects and optimal doses and compare their effects with intake of foods generally rich in anthocyanins.

Návaznosti

MUNI/A/0886/2013, interní kód MU
Název: Farmakodynamické, farmakokinetické a farmakogenetické přístupy v preklinické fázi výzkumu a vývoje léčiv (Akronym: FDN, FKK a FGEN studie)
Investor: Masarykova univerzita, Farmakodynamické, farmakokinetické a farmakogenetické přístupy v preklinické fázi výzkumu a vývoje léčiv, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
MUNI/A/1116/2014, interní kód MU
Název: Nové farmakologické mechanizmy v preklinickém i klinickém vývoji léčiv
Investor: Masarykova univerzita, Nové farmakologické mechanizmy v preklinickém i klinickém vývoji léčiv, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty

Přiložené soubory