JANDOVÁ, Marie, Zuzana KOTULANOVÁ a Petra URBANOVÁ. Databáze trojrozměrných modelů obličeje dětí a její využití v ortodoncii. Ortodoncie. Olomouc: Česká ortodontická společnost, 2015, roč. 24, č. 1, s. 14-21. ISSN 1210-4272.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Databáze trojrozměrných modelů obličeje dětí a její využití v ortodoncii
Název česky Databáze trojrozměrných modelů obličeje dětí a její využití v ortodoncii
Název anglicky Database of 3D models of children´s faces and its use in orthodontics
Autoři JANDOVÁ, Marie (203 Česká republika, domácí), Zuzana KOTULANOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Petra URBANOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Ortodoncie, Olomouc, Česká ortodontická společnost, 2015, 1210-4272.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30501 Forensic science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14310/15:00082686
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky 3D modely; morfologie obličeje;variabilita obličeje; česká populace
Klíčová slova anglicky 3D models; face morphology; face variability; Czech population
Štítky AKR
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. RNDr. Petra Urbanová, Ph.D., učo 21708. Změněno: 8. 3. 2018 09:59.
Anotace
Lidský obličej, nejvíce viditelná část lidského těla, podává informace o identitě svého nositele, zdravotním stavu a současně podléhá vysokým estetickým požadavkům. Je předmětem zkoumání mnoha klinických oborů, včetně ortodoncie, ve kterých jsou tradiční metody studia stále více doplňovány o pokročilé záznamové metody spojené s počítačovou podporou. Cílem článku je nastínit možnosti nových technologií, mezi něž patří mimo jiné optické 3D skenování doplněné o vytváření digitálních databází trojrozměrných (3D) modelů, a zároveň představit databázi 3D modelů dětských obličejů, jež vzniká v rámci projektu Laboratoře morfologie a forenzní antropologie Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jedná se o modely pořízené stereofotogrammetrickým přístrojem Vectra M1. Do databáze bylo doposud zahrnuto 992 jedinců mladších 18 let, ke kterým jsou k dispozici základní demografické a biologické údaje jako je datum narození, pohlaví, místo narození a trvalého bydliště, národnost, výška postavy nebo tělesná hmotnost. Početně bohatá a stále se rozrůstající databáze pokrývá široké spektrum variability lidského obličeje a umožňuje tak další využití v antropologii a v klinických lékařských oborech.
Anotace anglicky
Human face, the most visible part of a human body, gives information about the identity of the person, their health condition, and at the same time it is subject to high esthetic demands. Human face is the subject of research of a number of clinical fields, including orthodontics. Traditional forms of research are innovated by advanced recording methods related to computer support. The aim of the work is to survey new technologies, including optical 3D scanning and creation of digital databases of 3D models, and to introduce the 3D models of children`s faces database that is being developed at Laboratory of morphology and forensic anthropology, Department of Anthropology of Faculty of Science, Masaryk University in Brno. The models are made with stereophotogrammetric 3D imaging system Vectra M1. The database already includes 992 individuals below 18 years together with basic demographic and biological data (e.g. date of birth, sex, place of birth and permanent address, nationality, body height or body weight). The continually growing database covers a wide spectrum of variability of human face, and can be used in anthropology and clinical medicine.
Návaznosti
MUNI/A/1281/2014, interní kód MUNázev: Optimalizace metod pro bezkontaktní hodnocení tělesných znaků člověka
Investor: Masarykova univerzita, Optimalizace metod pro bezkontaktní hodnocení tělesných znaků člověka, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 25. 7. 2024 18:22