B 2014

Příležitosti k rozvíjení kompetence k řešení problémů v učebnicích a ve výuce zeměpisu

KNECHT, Petr

Základní údaje

Originální název

Příležitosti k rozvíjení kompetence k řešení problémů v učebnicích a ve výuce zeměpisu

Název anglicky

Opportunities for developing problem solving competence in geography textbooks and in geography instruction

Autoři

Vydání

1. vyd. Brno, 208 s. 2014

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Typ výsledku

Odborná kniha

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

ISBN

978-80-210-7652-5

DOI

10.5817/CZ.MUNI.M210-7652-2014

Klíčová slova česky

kompetence, kompetence k řešení problémů, učební úloha, učebnice, zeměpis, videostudie, výuka, didaktika

Klíčová slova anglicky

competence, key competencies, problem-solving competence, learning tasks, video study, instruction, geography, textbooks, teaching

Štítky

Změněno: 14. 8. 2018 10:53, PhDr. Lea Novotná

Anotace

V originále

Rozvíjení kompetence k řešení problémů v současnosti představuje jeden ze základních cílů vzdělávání. Na příkladu zkoumání kvality učebních úloh publikace popisuje, zda a v jaké míře výuka zeměpisu na základních školách v Česku poskytuje žákům příležitosti řešit geografické problémy. První část knihy kromě jiného syntetizuje doposud izolované teoretické a empirické poznatky pedagogiky a psychologie týkající se didaktického využití řešení problémů. Ve druhé části knihy je popsán výzkum učebních úloh v učebnicích a ve výuce zeměpisu. Výsledky výzkumu jsou následně interpretovány na pozadí soudobých úvah o kvalitě (ve) vzdělávání. Kniha má ambici oslovit nejen čtenáře se zájmem o odpovědi na stanovené výzkumné otázky, ale klade si také za cíl přispět do diskuse o aktuálním stavu geografického vzdělávání a didaktiky geografie v Česku.

Anglicky

The development of problem-solving competence currently represents one of the main aims of school education. Using an example of assessing the quality of learning tasks in geography textbooks and in geography instruction, the book describes whether and to what extent geography instruction in lower secondary schools in the Czech Republic provides pupils with opportunities to solve geographical problems. The first part of the book synthesizes previously isolated pedagogical and psychological theories and empirical findings related to the educational application of problem solving. In the second part of the book, a research study on learning tasks in textbooks and in geography instruction is presented. Research results are interpreted in the context of contemporary reflection on the quality in education. The book aims not only to address the readers who are interested in problem solving and its use in (geography) instruction, but also to contribute to the debate on the state of the art of geography education in the Czech Republic.