J 2016

Therapists’ in-session experiences with depressive clients: A grounded theory.

ROUBAL, Jan a Tomáš ŘIHÁČEK

Základní údaje

Originální název

Therapists’ in-session experiences with depressive clients: A grounded theory.

Název česky

Prožívání psychoterapeutů v průběhu psychoterapeutického sezení s depresivním klientem: zakotvená teorie

Autoři

ROUBAL, Jan (203 Česká republika, garant, domácí) a Tomáš ŘIHÁČEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Psychotherapy Research, Oxford University Press, 2016, 1050-3307

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Velká Británie a Severní Irsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Impakt faktor

Impact factor: 2.556

Kód RIV

RIV/00216224:14230/16:00087722

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

UT WoS

000371712100006

Klíčová slova česky

deprese; prožitek terapeuta; terapeutický vztah; protipřenos; zakotvená teorie

Klíčová slova anglicky

depression; therapists’ experience; therapeutic relationship; countertransference; grounded theory method

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 26. 4. 2017 14:42, Ing. Alena Raisová

Anotace

V originále

Objective: This study explores the experiential process of psychotherapists during a session with a currently depressive client. Method: Individual and focus group interviews were conducted with 30 therapists and the grounded theory method was used as a methodological framework. Results: The therapists’ experience was conceptualized as Experiential oscillation between getting closer to a client’s depressive experience and moving away from it. Its development over the course of a session is depicted by a six-phase Depression Co-experiencing Trajectory model. Conclusions: The resultant theory interconnects different therapists’ emotional responses to a depressive client within a coherent process model, which allows us to track the changes in therapists’ experiences, to name the relations between them and to connect them with the therapy’s in-session micro-processes.

Česky

Vymezení cílů práce: Dosavadní výzkumné studie zaměřené obecně na interpersonální reakce na depresivního člověka dokládají dva základní druhy reakcí: indukce depresivní nálady a odmítání depresivního člověka. Relativně málo výzkumných studií se však zabývá specificky tématem vlastního prožívání psychoterapeutů při psychoterapii depresivních klientů, přestože práce s depresivními klienty představuje významnou zátěž pro psychoterapeuty samotné. Prezentovaná studie detailně zkoumá, jak psychoterapeuti prožívají psychoterapeutické sezení s klientem, který je aktuálně depresivní, a předkládá procesuální teoretický model zkoumaného jevu. Výzkumná metoda: Data byla získána z individuálních rozhovorů a ohniskových skupin se 30-ti psychoterapeuty různých psychoterapeutických orientací. Detailně bylo posléze analyzováno 22 popisů konkrétních událostí v průběhu psychoterapeutického sezení. Pro analýzu byla použita kvalitativní metoda zakotvené teorie. Výsledky: Prožívání psychoterapeutů bylo konceptualizováno jako Prožitková oscilace mezi sdílením depresivního prožitku s klientem a oddalováním se od něj. Vývoj této oscilace v průběhu psychoterapeutického sezení zachycuje výsledný teoretický model Trajektorie spoluprožívání deprese, který rozlišuje šest fází: 1. Sdílení depresivní zkušenosti, 2. Obrat k sobě, 3. Snaha o změnu symptomů, 4. Vzdalování se od depresivního prožitku, 5. Obrat ke klientovi, 6. Zaměření na vztah. Závěr: Výsledný model lze použít k uspořádání nálezů dosavadní výzkumné i teoretické literatury na dané téma. Různé emoční reakce terapeutů na depresivní klienty umožňuje uspořádat do koherentního procesového modelu, pomocí kterého lze sledovat proměny prožitků psychoterapeutů, pojmenovávat vztahy mezi různými prožitky a dávat je do souvislosti s mikroprocesy odehrávajícími se v průběhu psychoterapeutického sezení.

Návaznosti

GAP407/11/0141, projekt VaV
Název: Utváření integrativní psychoterapeutické perspektivy: analýza výcviku integrace v psychoterapii
Investor: Grantová agentura ČR, Utváření integrativní psychoterapeutické perspektivy: analýza výcviku integrace v psychoterapii