B 2014

Diagnóza neplodnost. Sociologický pohled na zkušenost nedobrovolné bezdětnosti

SLEPIČKOVÁ, Lenka

Základní údaje

Originální název

Diagnóza neplodnost. Sociologický pohled na zkušenost nedobrovolné bezdětnosti

Název anglicky

Diagnosis infertility

Autoři

SLEPIČKOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, 166 s. Studie, 104. svazek, 2014

Nakladatel

Sociologické nakladatelství SLON

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14230/14:00080862

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-7419-140-4

Klíčová slova česky

bezdětnost; asistovaná reprodukce; neplodnost; rodičovství; léčba neplodnosti

Klíčová slova anglicky

infertility; assisted reproduction; childlessness; parenthood; infertility treatment
Změněno: 22. 6. 2015 12:01, Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D.

Anotace

V originále

Kniha zkoumá neplodnost jako medicínsky konstruovanou podmínku a zároveň jako specifický sociální status. Cílem výzkumu bylo zjistit, jakou roli hraje neplodnost v rámci individuální biografie ve společnosti, která si rodičovství vysoce cení a zároveň se vyznačuje jednou z nejnižších porodností v Evropě. Autorku zajímalo, jak se lidé adaptují na situaci, kdy se jejich životní plány dostanou do střetu s překážkami na úrovni fyzického těla i společenských hodnot. Data byla sbírána prostřednictvím hloubkových rozhovorů, jejichž analýza je představena ve čtyřech kapitolách. Každá z nich se zabývá jednou z dimenzí zkušenosti s neplodností a její léčbou: první je věnována časovému a věkovému aspektu léčby neplodnosti, druhá kontaktu neplodných coby pacientů s lékaři a medicínou, třetí se zabývá genderovými rozdíly v reakci na neplodnost a čtvrtá způsoby, jakými se neplodné páry rozhodují o léčbě neplodnosti a budoucím rodičovství.

Anglicky

This work focuses the experience with infertility and involuntary childlessness formed and shaped by its medicalization. The goal of my inquiry was to portray how infertility influences life trajectory of an individual; how the conserving and innovating potential of assisted reproduction is expressed during the treatment of infertility; and learn whether actions of those who suffer infertility reflect or establish new norms of reproduction. I used quantitative data to describe the context in which the confrontation with infertility and involuntary childlessness, which are in fact a subject matter of my research, take place. The core body of my work, however, lay in the qualitative data analysis. As the main analytical material, I used in-depth interviews with men and women who had a personal experience with infertility treatment. I presented findings of the qualitative analysis throughout four chapters that represent diverse dimensions of the experience with infertility treatment.

Návaznosti

GAP404/11/0621, projekt VaV
Název: Porody, asistovaná reprodukce a zacházení s embryi. Sociologická analýza současné reprodukční medicíny v ČR.
Investor: Grantová agentura ČR, Porody, asistovaná reprodukce a zacházení s embryi. Sociologická analýza současné reprodukční medicíny v ČR.