D 2015

Aktivita klastrů v České republice

KLÍMOVÁ, Viktorie a Lucie MADĚRYČOVÁ

Základní údaje

Originální název

Aktivita klastrů v České republice

Název anglicky

Activity of clusters in the Czech Republic

Autoři

KLÍMOVÁ, Viktorie (203 Česká republika, garant, domácí) a Lucie MADĚRYČOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Brno, XVIII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků, od s. 210-216, 7 s. 2015

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50600 5.6 Political science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14560/15:00083179

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

ISBN

978-80-210-7861-1

UT WoS

000358536300028

Klíčová slova česky

Klastry; spolupráce; inovace; Česká republika

Klíčová slova anglicky

Clusters; cooperation; innovation; Czech Republic

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 20. 8. 2015 17:36, doc. Ing. Viktorie Klímová, Ph.D.

Anotace

V originále

Klastry jsou organizace, které sdružují podnikatelské, výzkumné, vzdělávací a další subjekty působící v určitém odvětví a na vymezeném území (regionu). Členové klastru by měli spolupracovat v některých oblastech (zejm. inovační aktivity a export), avšak současně by jejich činností neměla být narušována řádná hospodářská soutěž. Přestože klastry byly vždy přirozenou součástí ekonomiky, v současnosti je jejich vznik a rozvoj podporován prostřednictvím veřejné podpory. V České republice začaly formalizované klastry vznikat zejména po vstupu do EU. Článek se na základě dotazníkového šetření mezi 84 členy klastrů zabývá tím, jaké aktivity klastry skutečně vykonávají a kde jsou limity jejich rozvoje. Bylo zjištěno, že české klastry spolupracují především v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a v oblasti obchodní spolupráce a propagace. Hlavní bariérou jejich rozvoje je nedůvěra mezi manažery a nezájem spolupracovat.

Anglicky

Cluster is an organization that links entrepreneurial, research, educational and other subjects existing in some branch and in some selected territory (region). The members of clusters should cooperate in some specified areas (especially innovation activities and export), but at the same time the economic competition cannot be disrupted by them. Although the clusters have always been a natural element of economics, their formation and development are nowadays supported through public resources. In the Czech Republic the formalized clusters got started to arise especially after its accession to the European Union. On the basis of question survey among 84 cluster members the article deals with activities really carried out by Czech clusters and with barriers of their development. It was found out that the Czech clusters cooperate particularly in the field of research, development and innovations and business collaboration and propagation. Insufficient confidence among managers and lack of interest to cooperate are the main barriers for their development.

Návaznosti

MUNI/A/1244/2014, interní kód MU
Název: Možnosti implementace vybraných veřejných politik v územním rozvoji (Akronym: VEPOUR)
Investor: Masarykova univerzita, Možnosti implementace vybraných veřejných politik v územním rozvoji, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty