J 2015

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : II. Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)

KOUPÝ, David, Hana KOTOLOVÁ a Jana RUDÁ

Základní údaje

Originální název

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : II. Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)

Název česky

Účinnost fytoterapie v podpůrné léčbě diabetes mellitus typu 2 : II. Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)

Název anglicky

Effectiveness of phytotherapy in supportive treatment of type 2 diabetes mellitus : II. Fenugreek (Trigonella foenum-graecum)

Autoři

KOUPÝ, David (203 Česká republika), Hana KOTOLOVÁ (203 Česká republika) a Jana RUDÁ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Česká a slovenská farmacie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2015, 1210-7816

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30104 Pharmacology and pharmacy

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/15:00083222

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

fenugreek; Trigonella foenum-graecum; diabetes mellitus type 2; biological activity

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 29. 9. 2015 10:57, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Anotace

V originále

Semena pískavice řecké seno jsou známá díky své vůni polévkového koření a jako ingredience indické směsi koření zvané kari. V lidovém léčitelství se užívá semeno ve formě maceračního odvaru k léčbě diabetu, kašle, plynatosti, zvyšuje sekreci mateřského mléka a pro své protizánětlivé, sexuálně a celkově povzbuzující účinky. Širšímu uplatnění brání nepříjemná vůně a hořká chuť, kterou lze zmírnit například přidáním máty. Antidiabetický efekt prokazují především galaktomannan, 4-hydroxyisoleucin (4-OH-Ile), diosgenin a trigonellin. Tyto obsahové látky v klinických studiích vykazují přímé antidiabetické účinky mechanismem zvýšení sekrece inzulinu (4-OH-Ile), snížení inzulinové rezistence, snížení resorpce glukózy GIT (galaktomannan) a zvýšení regenerace B-buněk (trigonellin). Dále působí zlepšení lipidového spektra (4-OH-Ile, diosgenin), renoprotektivně (4-OH-Ile, trigonellin), neuroprotektivně (trigonellin) a antioxidačně (diosgenin, trigonellin). Antidiabetické působení trigonellinu je srovnatelné s léčbou glibenklamidem a účinnější než léčba sitagliptinem. Vzhledem k množství popsaných účinných látek, bohaté evidenci účinnosti a slibným výsledkům ve srovnání se standardní terapií mají obsahové látky pískavice potenciál být vzorem k výrobě nových léčiv pro terapii diabetu.

Anglicky

Fenugreek seeds are known for their characteristic smell of soup seasoning and as an ingredient of Indian curry. Traditionally the seeds are used as macerate for treatment of diabetes, cough, and flatulence, to increase breast milk secretion and for anti-inflammatory and aphrodisiac effects. The use is limited by unpleasant smell and bitter taste which can be modified by adding mint leaves to the macerate. Antidiabetic properties are attributed mainly to galactomannan, 4-hydroxyisoleucin (4-OH-Ile), diosgenin and trigonelline. These substances demonstrate direct antidiabetic properties in clinical studies by increasing insulin secretion (4-OH-Ile), decreasing insulin resistance and glucose resorption from GIT (galactomannan) and improvement in B-cells regeneration (trigonelline). Besides this main effect the herb improves blood lipid spectre (4-OH-Ile, diosgenin), have reno-protective (4-OH-Ile, trigonelline), neuroprotective (trigonelline) and antioxidant (diosgenin, trigonelline) effects. Antidiabetic efficacy of trigonelline is comparable to glibenclamide treatment and more effective than sitagliptine therapy. Given the large body of evidence and promising results in comparison with standard pharmacotherapy, fenugreek active substances have a potential to become a source of new antidiabetic medication.

Návaznosti

MUNI/A/0886/2013, interní kód MU
Název: Farmakodynamické, farmakokinetické a farmakogenetické přístupy v preklinické fázi výzkumu a vývoje léčiv (Akronym: FDN, FKK a FGEN studie)
Investor: Masarykova univerzita, Farmakodynamické, farmakokinetické a farmakogenetické přístupy v preklinické fázi výzkumu a vývoje léčiv, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
MUNI/A/1116/2014, interní kód MU
Název: Nové farmakologické mechanizmy v preklinickém i klinickém vývoji léčiv
Investor: Masarykova univerzita, Nové farmakologické mechanizmy v preklinickém i klinickém vývoji léčiv, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty