B 2015

Games of Life: Czech Reproductive Biomedicine. Sociological Perspectives

ŠMÍDOVÁ, Iva, Eva ŠLESINGEROVÁ a Lenka SLEPIČKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Games of Life: Czech Reproductive Biomedicine. Sociological Perspectives

Název česky

Hry se životem: česká reprodukční biomedicína. Sociologické perspektivy

Autoři

ŠMÍDOVÁ, Iva (203 Česká republika, garant, domácí), Eva ŠLESINGEROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Lenka SLEPIČKOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, 164 s. 2015

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Kód RIV

RIV/00216224:14230/15:00080931

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-210-7734-8

Klíčová slova česky

biomoc; biopolitika; reprodukční medicína; normalizace; hegemonie; medicínská profese; medikalizace; gender; zdraví/nemoc; porod; asistovaná reprodukce; manipulace s embryi

Klíčová slova anglicky

biopower; biomedicine; reproductive medicine; normalization; hegemony; medical profession; medicalization; gender; health; illness; childbirth; assisted reproduction; embryo manipulation

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 4. 2016 15:30, Ing. Alena Raisová

Anotace

V originále

The Games of Life analyses current reproductive medicine in the Czech Republic. It targets biomedicine, as a concrete manifestation of modern society’s normalization of the Western approach to human health and illness by focusing on three specific fields: childbirth, assisted reproduction, and embryo manipulation. All three themes are approached with the concept of biopower as a form of governance and administration of modern populations (Foucault 1999). The objective of the book is to provide a critical sociological analysis of reproductive medicine, as one of the key poles in the current form of biopower (Rabinow, Rose 2003, 2006). The reason for our focus on this area is the relationship between reproductive medicine in the Czech Republic and technology, the commodification of health and illness, and the normative character of reproductive medicine with its consequences in the broader social context. The authors start by filling the gap in critical reflection and the lack of debate of these issues in the Czech professional context, and by understanding the mechanisms reproducing the hegemony of a biomedical approach to human reproduction beyond national borders. They do so in the Games of Life by providing specific fieldwork data from the Czech context. They focus their empirical analysis on the issues of everyday practice in reproductive medicine, such as establishing trust in the process, or on topics channelling and polarizing both professional and public discussions on transforming the practices of Czech hospital birth, or the debate on the status of the embryo as a bio-object. These particular issues have been studied to answer the research questions: How are the borders between normality/legitimacy in the definitions of health and illness negotiated in reproductive medicine? ... The book analytically situates Czech reproductive biomedicine within a broader critical approach to biosociality manifested in profound changes in contemporary societies.

Česky

Kniha Hry se životem se zabývá současnou reprodukční medicínou v České republice. Vychází přitom z analýzy instituce biomedicíny jako konkrétního projevu normalizace moderní společnosti v rámci současného přístupu ke zdraví a nemoci. Zaměřuje se na tři specifické oblasti reprodukční medicíny: porody, asistovanou reprodukci a manipulaci s DNA a embryi. Všechna tato tři témata jsou rámována konceptem biomoci/biopolitiky jako specifické formy vlády a administrace moderních populací (Foucault 1999). Primárním cílem této knihy je sociologická analýza reprodukční medicíny jako jedné ze současných podob právě tohoto typu moci – biomoci (Rabinow, Rose 2003, 2006). Dalším cílem je kritická reflexe širších sociálních procesů souvisejících se vznikem a fungováním tzv. biosociality, podoby společností, kde se tzv. příroda stává předmětem kulturního vytváření a tzv. kultura se stává přirozenou (Rabinow 1996). Text nabízí také sociologickou analýzu vztahu mezi českou reprodukční medicínou a technologizací, komodifikací zdraví a nemoci a normativním charakterem reprodukční medicíny. Autorky knihy chtějí zaplnit mezeru v kritické reflexi těchto témat v českém kontextu a otevřít o nich debatu. Prostřednictvím analýzy dat z českého prostředí chtějí přispět k porozumění mechanismům, které reprodukují hegemonii biomedicínského přístupu k reprodukci, a to i mimo hranice ČR. Zaměřují se na témata každodenní praxe reprodukční medicíny, jako je ustavování důvěry, nebo na témata, která významně polarizují odbornou i veřejnou diskusi, jako je transformace českého porodnictví, nebo v ní zatím zcela absentují, jako je debata o statusu embrya. Cílem dílčích studií i konceptuálních textů je snaha odpovědět na obecnější otázky: Jak jsou udržovány hranice mezi normalitou/legitimitou a abnormalitou/nelegitimitou v rámci tří konkrétních polí reprodukční medicíny? Jakým způsobem je ustavována důvěra v systém moderní reprodukční medicíny? A jak do tohoto procesu vstupují kategorie genderu, statusu, etnicity?

Návaznosti

GAP404/11/0621, projekt VaV
Název: Porody, asistovaná reprodukce a zacházení s embryi. Sociologická analýza současné reprodukční medicíny v ČR.
Investor: Grantová agentura ČR, Porody, asistovaná reprodukce a zacházení s embryi. Sociologická analýza současné reprodukční medicíny v ČR.

Přiložené soubory

web_Games_of_Life_550-15-332-1-10-20150723.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru