VOŽENÍLKOVÁ, Marcela a Jakub ŠEDO. Personalizace volebního systému v návrzích volebních reforem v České republice. Evropská volební studia. 2015, roč. 10, č. 1, s. 33-50. ISSN 1801-6545.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Personalizace volebního systému v návrzích volebních reforem v České republice
Název anglicky Personalisation of Electoral System in Electoral Reform Proposals in the Czech Republic
Autoři VOŽENÍLKOVÁ, Marcela (203 Česká republika, domácí) a Jakub ŠEDO (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Evropská volební studia, 2015, 1801-6545.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/15:00083580
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky electoral reform; unrealized electoral reform; personalization of electoral systems
Změnil Změnil: Mgr. Jakub Šedo, Ph.D., učo 11241. Změněno: 19. 8. 2015 14:13.
Anotace
Během 20 let diskusí o volební reformě pro volby do Poslanecké sněmovny se pozornost soustředila zejména vyřešení problému se sestavováním vlády. V současné době se pozornost přesouvá k nespokojenosti občanů se stavem demokracie (demokratické kultury) v České republice. Občané i politici se domnívají, že posílení personalizace volebního mechanismu povede k posílení významu individuálních kandidátů, vytvoří se užší vazba mezi kandidáty (poslanci) a voliči, což povede k nárůstu osobní odpovědnosti politiků a pozitivně to přispěje k obnově důvěry v českou demokracii. V textu jsou proto sledovány čtyři návrhy na volební reformu pomocí Shugartovy typologie personalizace volebních systémů.
Anotace anglicky
While more than 20 years of discussions of the electoral system reform for the first-order election in the Czech Republic, were focused on solving problems creating the national government, currently, it appears that electoral reform should deal primarily with dissatisfaction of citizens with the state of democracy (democratic culture) in the Czech Republic. Citizens and politicians believe that strengthening elements of personalization in electoral mechanism settings will lead to a greater focus on individual candidates and therefore politics, they represent establish a stronger relationship between the candidates (MPs) and voters and increasing personal accountability of those who are selected, a positive contribution to (re)building the Czech democracy. Four selected proposals of electoral reform of the first-order election in the Czech Republic are evaluating by using Shugart’s typology of personalization of electoral systems.
Návaznosti
MUNI/A/1342/2014, interní kód MUNázev: Aktuální problémy politologického výzkumu
Investor: Masarykova univerzita, Grantová agentura MU, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 16. 5. 2021 21:18