a 2015

Praktické výstupy projektu BIOSUCHO

ŘEZNÍČKOVÁ, Pavla, Petr PAŘIL, Světlana ZAHRÁDKOVÁ, Vít SYROVÁTKA, Michal STRAKA et. al.

Basic information

Original name

Praktické výstupy projektu BIOSUCHO

Name (in English)

The practical outcomes of BIODROUGHT project

Authors

ŘEZNÍČKOVÁ, Pavla (203 Czech Republic), Petr PAŘIL (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Světlana ZAHRÁDKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Vít SYROVÁTKA (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal STRAKA (203 Czech Republic), Marek POLÁŠEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lenka ŠIKULOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Denisa NĚMEJCOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

In XVII. KONFERENCE České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti "VODA - VĚC VEŘEJNÁ" p. 130, 2015

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Konferenční abstrakt

Field of Study

10600 1.6 Biological sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14310/15:00083632

Organization unit

Faculty of Science

ISBN

978-80-210-7874-1

Keywords (in Czech)

BIOSUCHO; vysychání; makrozoobentos; bioindikace

Keywords in English

BIODROUGHT; drying up; macroinvertebrates; bioindication
Změněno: 26/8/2015 20:16, doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D.

Abstract

ORIG EN

V originále

Projekt BIOSUCHO (www.sucho.eu, TA02020395) se zaměřuje na problematiku vysychání malých vodních toků a jeho vlivu na vodní biotu. Této problematice nebyla v ČR dosud věnována dostatečná pozornost. Cílem je vytvoření efektivních nástrojů pro hodnocení rizika vysychání toků, prvním z nich je mapa zranitelnosti toků vysycháním, která bude vymezovat nejrizikovější oblasti, toky nebo jejich úseky ohrožené tímto fenoménem. Dalším nástrojem je retrospektivní metoda bioindikace epizod vyschnutí na základě analýz taxonomického a funkčního složení makrozoobentosu, která je využitelná pro menší vodní toky a lze ji implementovat do hodnotících systémů ekologického stavu vod podle Rámcové směrnice o vodách. Rozhodujícím podkladem pro uvedenou metodu je databáze druhů a jejich vlastností s vyznačením indikátorových druhů. Pro odběry kvantitativních vzorků ze sedimentů vyschlého dna toku bylo vyvinuto zařízení na odběr makrozoobentosu (užitný vzor), které je vhodné pro vzorkování vyschlého dna, obnažených břehů, štěrkových lavic atp. Výstupy projektu umožní identifikovat nejrizikovější oblasti ohrožené suchem a směřovat na ně efektivně ochranná opatření. V praxi budou využívány především správci toků, orgány ochrany přírody, samosprávou a soukromými subjekty zabývajícími se projekcí, realizací a hodnocením ekologických i ekonomických rizik v oblasti vodního hospodářství.

In English

The practical outcomes of BIODROUGHT project as sampling set for dry riverbed sediment or map of streams with risk of drying up of streambed.
Displayed: 31/10/2024 21:58