POLÁŠEK, Marek, Petr PAŘIL, Světlana ZAHRÁDKOVÁ and Jan ŠUPINA. Jepice jako bioindikátory vyschnutí toku (Mayflies as bioindicators of dry episodes in the stream history). In In XVII. KONFERENCE České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti "VODA - VĚC VEŘEJNÁ" p. 119. 2015. ISBN 978-80-210-7874-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Jepice jako bioindikátory vyschnutí toku
Name (in English) Mayflies as bioindicators of dry episodes in the stream history
Authors POLÁŠEK, Marek (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Petr PAŘIL (203 Czech Republic, belonging to the institution), Světlana ZAHRÁDKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jan ŠUPINA (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition In XVII. KONFERENCE České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti "VODA - VĚC VEŘEJNÁ" p. 119, 2015.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14310/15:00083634
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-210-7874-1
Keywords (in Czech) jepice; vysychání toků; bioindikace; species traits
Keywords in English mayflies; drying-up of streams; bioindication; species traits
Changed by Changed by: doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D., učo 70751. Changed: 27/8/2015 16:54.
Abstract
V souvislosti s dopady globálních změn klimatu (rostoucí teploty, rozkolísaná distribuce srážek) na území ČR lze očekávat, že vysychání drobných vodních toků bude na našem území stále častějším jevem. Studie o dopadech vysychání na biotu vodních toků pochází obvykle z oblastí, kde je vysychání vodotečí běžnější (mediteránní oblast), podrobnější studie z oblastí klimaticky srovnatelných s ČR jsou však doposud ojedinělé. Posoudit dopady vysychání na vodní bezobratlé na území ČR a vytvořit metodiku bioindikace vyschnutí je jedním z úkolů projektu BIOSUCHO (www.sucho.eu). Skupinou, která reaguje na vysychání velmi citlivě, jsou jepice (Ephemeroptera). Výsledky srovnávající společenstva jepic z 11 vysychavých a 8 permanentních toků z let 2012 – 2014 ukazují, že sucho působí v ČR na společenstva jepic jako výrazný filtr: na vysychavých lokalitách byla zaznamenána nižší druhová bohatost i abundance. Taktéž zastoupení některých vlastností druhů (tzv. species traits) bylo na vysychavých tocích nižší (např. rheofilie), jiné vlastnosti naopak umožňovaly přečkání nepříznivých podmínek či znovuosídlení zaplavených habitatů (např. flexibilní vývojový cyklus). Druhy mající vlastnosti, jež své nositele při vyschnutí znevýhodňují, a tudíž se vyskytují pouze ve stálých tocích, lze považovat za indikátory permanence (např. Epeorus assimilis). Naopak druhy s kombinací vlastností vhodných pro překonání suché periody byly na vysychavých tocích nalézány pravidelně (např. Baetis rhodani).
Abstract (in English)
We tested the mayflies as bioindicators of dry episodes in the stream history.
PrintDisplayed: 27/7/2024 18:48