BATELKOVÁ, Kateřina, Aleš RUDA a Jaromír KOLEJKA. Hodnocení rizika vzniku geografického sucha: Příklad Hustopečska v roce 2013. In 10. Mezinárodní geografická konference CONGEO ´15 – Přírodní rizika a jejich sociální důsledky. 2015. ISBN 978-80-86407-53-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hodnocení rizika vzniku geografického sucha: Příklad Hustopečska v roce 2013
Název česky Hodnocení rizika vzniku geografického sucha: Příklad Hustopečska v roce 2013
Název anglicky Geographic drought risk assessment. Hustopeče 2013 case study
Autoři BATELKOVÁ, Kateřina, Aleš RUDA a Jaromír KOLEJKA.
Vydání 10. Mezinárodní geografická konference CONGEO ´15 – Přírodní rizika a jejich sociální důsledky, 2015.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-86407-53-1
Klíčová slova česky geografické sucho, hodnocení rizika, metoda
Klíčová slova anglicky geographic drought, risk assessment, method
Štítky geographic drought, risk assessment
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc., učo 1107. Změněno: 6. 9. 2015 22:55.
Anotace
Geografickým suchem je vnímáno sucho, resp. náchylnost k suchu v dané lokalitě jako výsledek spolupůsobení všech geografických faktorů (vzduchu, vláhy, půdy, horniny, reliéfu, vegetace či rostlinného aj. pokryvu) v dané lokalitě. Geografické sucho je produktem rozmanitě kombinovaného účinku všech krajinných komponent, samozřejmě atmosférické faktory nevyjímaje. To znamená, že reálný deficit vody v lokalitě může být zcela lokálně specificky zvyšován, nebo snižován jejich účinkem. Byly analyzovány jejich maximální denní teploty vzduchu a z časové řady se podařilo identifikovat období od 18.7. – 9.8.2013 s převažujícími tropickými denními teplotami (nad 30°C) a s minimálními srážkami (použita data nejvhodnější stanice Kobylí). Podle DMT byly údaje o max. denních teplotách a předchozích ze stanic extrapolovány do území a výsledky rozděleny do 5 kategorií, podobně do 5 kategorií byl hodnocen příspěvek geologického prostředí, půd a land use na charakter rizika sucha. Integrací všech kategorií byly získány kategorie rizika geografického sucha pro sledované období tropických dní za konkrétních předchozích srážek.
Anotace anglicky
Geographic drought is a drought, respectively a susceptibility to drought in any area as a result of the interaction of all local geographical factors (air, moisture, soil, rocks, relief, vegetation or plant cover). Geographical drought is a product of variously combined effect of all components of the landscape, of course, including atmospheric factors. This means that the real deficiency of water in the area may be locally increased or decreased by their effect. They were analyzed maximum daily air temperature and from the time series were identified tropical days between July 18 - August 8, 2013 dominated by time temperatures (above 30 ° C) with minimal rainfall (based on data from the local meteostation Kobylí). According to DEM, data on max. daily temperatures from the meteostations were extrapolated to the study territory and the results were divided into 5 classes, similarly to the 5 classes were assessed contributions geological environment, soils and land use to the character of the risk of drought. Using the integration of all classes, 5 geographic risk classes of drought were obtained for the period of tropical days and previous rainfall covering the study territory.
VytisknoutZobrazeno: 30. 5. 2024 21:04