ŠVAŘÍČEK, Roman, Klára ŠEĎOVÁ, Martin SEDLÁČEK a Zuzana ŠALAMOUNOVÁ. Sympozium : Akční výzkum výukové komunikace. In Konference ČAPV 2015, Fakulta pedagogická ZČU v Plzni, 16.-18. 9. 2015, Plzeň. 2015.
Originální název Sympozium : Akční výzkum výukové komunikace
Název anglicky Symposium : Action research of classroom discourse
Autoři ŠVAŘÍČEK, Roman (203 Česká republika, garant, domácí), Klára ŠEĎOVÁ (203 Česká republika, domácí), Martin SEDLÁČEK (203 Česká republika, domácí) a Zuzana ŠALAMOUNOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Konference ČAPV 2015, Fakulta pedagogická ZČU v Plzni, 16.-18. 9. 2015, Plzeň, 2015.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/15:00081030
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky action reserach; classroom discourse
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Změněno: 23. 3. 2016 15:33.
Sympozium je věnováno metodologii a výsledkům výzkumného šetření v designu participativního akčního výzkumu zaměřeného na výukovou komunikaci ve školní třídě na druhém stupni ZŠ. Výzkumný vzorek tvořilo 8 učitelů, kteří nedisponovali rozsáhlejšími znalostmi teorie výukové komunikace, ale byli otevření vůči změně vyučování směrem k dialogickému vyučování. Použité metody: videostudie, reflektivní rozhovory a focus group. Z analýzy dat vyplynulo, že učitelé reálně proměnili své komunikační postupy.
Anotace anglicky
The symposium is dedicated to the methodology and results of the research (participatory action research design) focused on educational communication. The sample consisted of eight teachers who did not have extensive knowledge of the theory of educational communication, but they were open to change their teaching toward dialogical teaching. Methods: video study, reflective interviews and focus group. The data analysis showed that teachers changed their communication practices.
Návaznosti
GA13-23578S, projekt VaVNázev: Učitel a žáci v dialogickém vyučování