BYSTROŇOVÁ, Monika. Teorie jednání ve světle experimentální filosofie (Theory of Action in Light of Experimental Philosophy). In KFI FF OU, 10. 3. 2015, Ostrava. 2015.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Teorie jednání ve světle experimentální filosofie
Name (in English) Theory of Action in Light of Experimental Philosophy
Authors BYSTROŇOVÁ, Monika (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition KFI FF OU, 10. 3. 2015, Ostrava, 2015.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/15:00083897
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English theory of action; simple view; single phenomenon view; intentionality; happiness; knowledge; free action; experimental philosophy
Tags mzok, rivok
Changed by Changed by: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Changed: 23/2/2016 15:30.
Abstract
Jedním z problémů, kterým se myslitelé zabývali v rámci teorie jednání, je rozhodování o tom, zda agent provedl daný čin záměrně. Stanovovali podmínky, za nichž můžeme označit agentovo jednání za záměrné, a také se zabývali speciálními případy jako je způsobení vedlejších účinků. S příchodem experimentální filosofie se pozornost přesunula na uživatele, kteří tento pojem používají v běžném životě - tedy na laiky. Řídí se podmínkami, které stanovili filosofové, nebo mají své vlastní? Které podmínky jsou pro ně klíčové? Jak vypadá takový lidový koncept záměrného jednání? Vše je však složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Ukázalo se totiž, že existuje ještě jeden faktor, který zásadně ovlivňuje naše posuzování záměrnosti. A tak vznikl fenomén, který již 12 let zaměstnává (nejen) experimentální filosofy. Jeho představení bude tvořit významnou část přednášky, ale padne i odpověď na otázku, zda jej neodhalil ještě někdo dříve, zda se vztahuje pouze na oblast teorie jednání, či jaké to má vše důsledky.
Abstract (in English)
One of the problems that troubled philosophers about theory of action was determining whether agent performed the act intentionally. They have established conditions necessary for saying that agent's action was intentional and also they dealt with special cases such as causing a side-effect. Since experimental philosophy was established the attention has been dedicated to users of that term - folks. Do they follow the conditions imposed by philosophers or have their own? Which of the conditions are most crucial to them? What is the folk concept of intentional action like? However, everything is more complicated than it looks like at first sight. It turned out that there is one more factor influencing our deliberation in case of intentionality. And that is how a phenomenon was born, a phenomenon that is keeping busy (not just) experimental philosophers for last 12 years now. I will focus on this phenomenon for most part of my lecture, but I will also answer questions like whether someone else has discovered this phenomenon before, if it is only affects action theory or what are the consequences of all of this.
Links
MUNI/A/1153/2014, interní kód MUName: Soudobé problémy a minulé podoby filozofické diskuse
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 28/4/2024 16:54