J 2015

Potravinová pyramida v praxi u pacientů se stomií

VESELÁ, Lucia and Halina MATĚJOVÁ

Basic information

Original name

Potravinová pyramida v praxi u pacientů se stomií

Name (in English)

Food pyramid for patients with a stoma in practice

Authors

VESELÁ, Lucia (703 Slovakia, guarantor, belonging to the institution) and Halina MATĚJOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Výživa a potraviny, Praha, Výživaservis, 2015, 1211-846X

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30202 Endocrinology and metabolism

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/15:00083904

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords (in Czech)

stomie;výživa;potraviny

Keywords in English

stoma;diet;food

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 2/12/2015 08:41, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Abstract

V originále

Pacienti se zavedenou stomií mají odlišné anatomické poměry ve střevě a musí dodržovat jistá stravovací pravidla. Mléko, mléčné výrobky, luštěniny, ovoce a zelenina mohou být pro ně hůře snášeny, ale z hlediska přínosu pro organismus je jejich pravidelná konzumace doporučená. V práci byla porovnávána konzumace těchto potravin u pacientů se stomií a u kontrolního souboru zdravých lidí. K zjišťování dat byl použit dotazník o výživových zvyklostech a 24 hodinový recall. Výsledky: Konzumace mléka, mléčných výrobků a ovoce, zeleniny byla vyšší u stomiků, zastoupení luštěnin v jídelníčku bylo vyšší v kontrolním souboru.

In English

Patients with stoma have different anatomical conditions in the intestine and must follow certain dietary rules. Milk, dairy products, legumes, fruits and vegetables can be worse tolerated for them, but for contributing of their regular consumption for the body are recommended. The authors compared the consumption of these foods in patients with a stoma and a control group of healthy people. Specially constructed questionaire about dietary habits and 24 – hours recall were used for data collecting. Results: The consumption of milk, dairy products and fruits, vegetables was higher in a patients with stoma, presence of legumes in the diet was higher in the control group.