B 2015

Organická modernita. Ekologicky šetrné tendence v československém urbanismu a územním plánování (1918-1968)

DOSTALÍK, Jan

Základní údaje

Originální název

Organická modernita. Ekologicky šetrné tendence v československém urbanismu a územním plánování (1918-1968)

Název anglicky

Organic Modernity. Eco-Friendly Tendencies in Czechoslovak Urban and Regional Planning (1918-1968)

Autoři

Vydání

1. vyd. Brno, 299 s. EDIS, sv. 13, 2015

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

Umění, architektura, kulturní dědictví

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

ISBN

978-80-210-7876-5

Klíčová slova česky

Historie; ekologicky šetrné; modernita; Československo; urbanismus; územní plánování; regionální plánování; prostorové plánování

Klíčová slova anglicky

History; eco-friendly; modernity; Czechoslovakia; urban and regional planning; spatial planning
Změněno: 21. 9. 2015 12:57, Mgr. Martina Dvořáková

Anotace

V originále

Kniha je příspěvkem k dějinám moderního urbanismu a územního plánování. Hlavním tématem jsou ekologicky šetrné tendence, které jsou zastřešeny konceptem organické modernity. Text začíná u počátků moderního českého urbanismu a územního plánování, zachycuje proměny v meziválečném období, přináší vhled do ekologicky šetrných studií a koncepcí za druhé světové války, ale i do změn vzešlých z nástupu socialistického systému v plánování a výstavbě. Text se nakonec věnuje teoreticky i realizačně bohatým šedesátým letům a končí rokem 1968. Kniha ukazuje, že ekologicky šetrné tendence v českém a slovenském urbanismu a územním plánování mají nejen řadu podob a variant, ale také svou hlubokou tradici.

Anglicky

The book contributes to the history of modern urban and regional planning. It mainly focuses on eco-friendly tendencies, and the concept of organic modernity serves as an overarching framework. The text starts with the beginnings of modern Czech urban and regional planning, describes its transformation in the interwar period, and examines eco-friendly studies and concepts produced during World War II as well as changes resulting from the introduction of the Communist system of planning and construction. It finally examines the theoretically and practically rich 1960s and ends with the year 1968. The book shows that eco-friendly tendencies in Czech and Slovak urban and regional planning come not only in many forms and variations but also have deep traditions.