ŠEVČÍK, Karel. Analýza finanční gramotnosti v českém kurikulu a srovnání s koncepcemi vybraných zahraničních států. In Etické a sociální aspekty v oblasti vzdělávání a pedagogickém výzkumu: Sborník anotací z XXIII. konference České asociace pedagogického výzkumu konané ve dnech 16. - 18. září 2015 v Plzni, 2015. 2015. ISBN 978-80-261-0521-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Analýza finanční gramotnosti v českém kurikulu a srovnání s koncepcemi vybraných zahraničních států
Název česky Analýza finanční gramotnosti v českém kurikulu a srovnání s koncepcemi vybraných zahraničních států
Název anglicky The analysis of financial literacy in the Czech curriculum and comparison with its conceptions used in the chosen foreign countries
Autoři ŠEVČÍK, Karel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Etické a sociální aspekty v oblasti vzdělávání a pedagogickém výzkumu: Sborník anotací z XXIII. konference České asociace pedagogického výzkumu konané ve dnech 16. - 18. září 2015 v Plzni, 2015. 2015.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14410/15:00084127
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-261-0521-3
Klíčová slova česky finanční gramotnost; finanční vzdělávání; projektované kurikulum; standardy
Klíčová slova anglicky financial literacy; financial education; projected curriculum; educational standards
Změnil Změnil: Ing. Mgr. Karel Ševčík, Ph.D., učo 327241. Změněno: 10. 3. 2016 10:37.
Anotace
Spolu s neustále se rozvíjející světovou ekonomikou narůstá také finanční odpovědnost obyvatelstva. Jeho nedostatečná finanční gramotnost však může vést k chybným rozhodnutím v otázkách financí, která mohou vyústit ve vážné následky. Díky tomu je rozvíjení finanční gramotnosti prostřednictvím výuky celosvětově považováno za velice důležitý prvek ekonomické a finanční stability státu. Z tohoto důvodu byly jak v České, tak i v dalších zahraničních zemí, podniknuty kroky vedoucí k implementaci fenoménu finanční gramotnosti do projektovaného kurikula. Cílem našeho příspěvku je tedy zmapovat a srovnat koncepci finanční gramotnosti v projektovém kurikulu vybraných zemí. Naši pozornost soustředíme především na základní školy.
Anotace anglicky
Due to the increasing development of the world economy, the financial responsibility of people rise too. Insufficient financial literacy of people might lead to wrong decisions in the area of finance which might escalate into serious consequences. As a result, teaching of financial literacy is now globally acknowledged as an important element of economic and financial stability of a state. Therefore, there were taken actions leading to implementation of the phenomenon of financial literacy to projected curriculum in the Czech Republic and other foreign countries. The aim of the paper is to describe and compare the conception of financial literacy in projected curricula of the given countries. It especially focuses on primary schools.
Návaznosti
MUNI/A/1360/2014, interní kód MUNázev: Kurikulum základní školy: metodologické přístupy a empirická zjištění (Akronym: KUME 2015)
Investor: Masarykova univerzita, Kurikulum základní školy: metodologické přístupy a empirická zjištění, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 24. 7. 2024 09:24