FRAŇKOVÁ, Eva and Naděžda JOHANISOVÁ. Koncept udržitelného nerůstu a nerůstové hnutí v Evropě (The Concept of Sustainable Degrowth and the Degrowth Movement in Europe). In Jan Vávra, Miloslav Lapka, Eva Cudlínová. Ekonomika v souvislostech. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 2015, p. 82-101. Varia, 36. svazek. ISBN 978-80-7308-571-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Koncept udržitelného nerůstu a nerůstové hnutí v Evropě
Name (in English) The Concept of Sustainable Degrowth and the Degrowth Movement in Europe
Authors FRAŇKOVÁ, Eva (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Naděžda JOHANISOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Praha, Ekonomika v souvislostech, p. 82-101, 20 pp. Varia, 36. svazek, 2015.
Publisher Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Other information
Original language Czech
Type of outcome Chapter(s) of a specialized book
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14230/15:00081144
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-7308-571-1
Keywords in English sustainable degrowth; degrowth movement
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Eva Fraňková, Ph.D., učo 144194. Changed: 2/12/2015 16:13.
Abstract
Autorkami kapitoly Koncept udržitelného nerůstu a nerůstové hnutí v Evropě jsou Eva Fraňková a Naďa Johanisová (Masarykova univerzita, Brno). Autorky diskutují koncept udržitelného nerůstu, který si v posledních letech získal pozornost v rámci sociálních hnutí i odborné akademické debaty a může být charakterizován jako pokus o znovuoživení radikálních environmentálních myšlenek. Udržitelný nerůst může být definován jako demokratický, spravedlivý a environmentálně příznivý proces postupného snižování objemu produkce a spotřeby, které přispívá k lidskému štěstí(well-being). Nerůstová argumentace vyrůstá z celé řady intelektuálních zdrojů včetně environmentální etiky, ekologické ekonomie a post-rozvoje. Jak aktivistské tak akademické křídlo nerůstového hnutí se vyvíjelo cca od roku 2000 zejména ve Francii, Itálii a Španělsku, a do jisté míry i v mnoha dalších zemích. Koncept udržitelného nerůstu se liší od dobrovolné skromnosti či myšlenky downshiftingu zelména snahou o systémovou společenskou proměnu, a může být interpretován jako přechodný stav k tzv. ekonomice ustáleného stavu. Klíčové argumenty nerůstového hnutí zahrnují kritiku mainstreamové ekonomie a depolitizace veřejného prostoru. Živatoschopnost této alternativy vůči růstově orientovanému současnému systému se ovšem ukáže teprve časem.
Abstract (in English)
The Concept of Sustainable Degrowth and the Degrowth Movement in Europe is the chapter authored by Eva Fraňková and Nadia Johanisová (Masaryk University in Brno). The authors discuss the concept of sustainable degrowth, which has gained increasing prominence in the last decade within both the eco-social movement and in the academic debate and can be seen as an attempt to resurrect a radical environmental ethos. Sustainable degrowth can be defined as a democratic, equitable and environmentally beneficial process of gradually decreasing the volume of production and consumption, which contributes to human well-being. Degrowth argumentation springs from a wide spectrum of intellectual sources including environmental ethics, ecological economics and critical approaches in development theory. Both the activist and the academic wings of the degrowth movement have developed since 2000 predominantly in France, Italy and Spain, and also to a lesser degree in many other countries. The degrowth concept differs from voluntary simplicity or downshifting by its call for systemic social change and can be interpreted as an intermediate stage leading to a steady-state economy. Key arguments of the degrowth movement include a criticism of mainstream economic fundamentalism and of the de-politicization of public space. However, the viability of alternatives to the current system based on the economic growth logic remains an open question.
Links
GP13-38994P, research and development projectName: Hledání udržitelného způsobu produkce potravin: Sociální a peněžní metabolismus vybraných lokálních potravinových systémů (Acronym: LOKPOTS)
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 27/5/2024 21:47