C 2015

Etika bohatství a chudoby v nejstarších civilizacích (starověk a některé výhledy do středověku

BEDNAŘÍKOVÁ, Jarmila

Základní údaje

Originální název

Etika bohatství a chudoby v nejstarších civilizacích (starověk a některé výhledy do středověku

Název anglicky

The Ethics of the richness and poverty in the oldest civilizations (the Antiquity and somě views to the Middle Agesú

Autoři

BEDNAŘÍKOVÁ, Jarmila (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

I. Olomouc, Nouze, chudoba, bohatství. Výhledy do postrestituční epochy života církví, od s. 120-152, 33 s. Současné otázky 51, 2015

Nakladatel

Refugium, Olomouc

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/15:00086204

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-7412-231-6

Klíčová slova česky

Bohatství a chudoba v etice starověku a středověku

Klíčová slova anglicky

Richness and poverty in the ethic of Antiquity and Middle Ages

Štítky

Změněno: 2. 3. 2016 10:33, Mgr. Vendula Hromádková

Anotace

V originále

Kapitola se zabývá postojem k bohatství a chudobě v nejstarších civilizacích Mezopotámie, ve starověkém Egyptě, Indii, Číně, u Hebrejů, antických Řeků a Římanů, v raně středověkém franském státě a stručně i muslimské umě. Dále sleduje proměnu etických hodnot ve vztahu k oběma uvedeným fenoménům v přechodných obdobích historie, jako je například doba velkého stěhování národů mezi antikou a středověkem a období vikinských výbojů a migrací. Shledává, že jak náboženské texty starověku a raného středověku, tak také zdejší památky právní a výchovné či vzdělávací texty, náhrobní nápisy, nebo krásná literatura ve všech civilizacích a obdobích sledovaného časového úseku doporučují získávat bohatství poctivě, zavrhují jeho nabývání násilím nebo lstí, doporučují je přerozdělovat a o chudé či bezbranné členy společnosti pečovat. V přechodných obdobích dějin se setkáváme s časově omezeným opuštěním těchto hodnot, se snahami získat co nejvíce bohatství a prestiže, a to i násilím, například formou válek a ozbrojených loupeží. Konsolidované lidské společnosti se pak ovšem zase k tradičním etickým hodnotám navracejí. Závěr studie zdůrazňuje, že péče o chudé a rozumné nakládání s bohatstvím představují konstanty etického myšlení lidstva jako celku. Návrat k těmto hodnotám můžeme objevit i v takovém druhu pramenů, jako je např. Starší nebo Mladší Edda.

Anglicky

The chapter is devoted to the attitude od the oldest civilizations of the world to the richness and poverty, concretely in ancient Mesopotamia, Egypt. India, China, by the Jews, ancient Greece and Rome,in the early medieval state of the Franks and shortly by the Muslims, too. Also are here followed the changes of ethical value in the so called transitional periods of history (as the epoche of the great migration of peoples between Antiquity and Middle Ages or the time of the invasions and migrations of the Vikings. Its detected here, that many sources from Antiquity and early Middle Ages within all investigated civilizations and in all explored epoches recommend to gain the richness fairly without violence and crimes,to redistribute it within the society, recommend the care for poors and armless and perceive it as a demands of gods. In the transitional periods of history we can meet only temporary turn in te ethical values, f. i. the efforts to gain the richness and prestige by wars or armed robbery. Consolidated societies, however, returned to the classical ethical values soon. In the conclusion is noted, that the care for poor people and the rational treatment with the richness are constants in the ethical thinking of mankind as a whole (also, for instance, in such sources as the Elder and Younger Edda).