J 2015

Roĺ lingvističeskoj igry v formirovaniji rečevych kompetencij studenta pri izučeniji russkogo jazyka kak inostrannogo

ŠEVEČKOVÁ, Monika

Základní údaje

Originální název

Roĺ lingvističeskoj igry v formirovaniji rečevych kompetencij studenta pri izučeniji russkogo jazyka kak inostrannogo

Název anglicky

The importance of linguistic games during the formation of speech abilities within learning of Russian language as a foreign language

Autoři

ŠEVEČKOVÁ, Monika (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

CASALC Review, Praha, Česká a slovenská asociace učitelů jazykových center na vysokých školách, 2015, 1804-9435

Další údaje

Jazyk

ruština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14640/15:00086428

Organizační jednotka

Centrum jazykového vzdělávání

Klíčová slova česky

hra; dítě; dospělý; pedagogika; učení

Klíčová slova anglicky

game; child; adult; pedagogy; teaching
Změněno: 8. 4. 2016 14:56, PaedDr. Marta Holasová, Ph.D.

Anotace

V originále

Příspěvek informuje o zásadní roli hry jako výukové složky v životě dítěte i dospělého s důrazem na pedagogickou stránku dané problematiky. Zařazení her do výuky cizích jazyků napomáhá studentům osvojovat si různé kategorie jazyka a přirozenou formou zpracovat velké množství nových informací. Na základě vlastní zkušenosti autorky příspěvku se smíšenými mnohonárodnostními skupinami studentů je akcentována také důležitost využití her při překonávání jazykové komunikační bariéry a vytvoření dobré pracovní atmosféry během výuky. V závěru článek přináší konkrétní příklady a hry využívané během výuky ruského jazyka pro akademické a odborné účely.

Česky

Příspěvek informuje o zásadní roli hry jako výukové složky v životě dítěte i dospělého s důrazem na pedagogickou stránku dané problematiky. Dítě se na základě herní složky ve výchově učí porozumět okolnímu světu a najít si své místo v kolektivu. Vzhledem k faktu, že dětské hry patří do oblasti duchovní kultury, odvolává se autorka na některé významné etnolingvisty a přibližuje základní etnolingvistické principy nezbytné k pochopení důležitosti využití her i v dospělosti. Zařazení her do výuky cizích jazyků napomáhá studentům osvojovat si různé kategorie jazyka a přirozenou formou zpracovat velké množství nových informací. Autorka příspěvku je přesvědčena, že otázka studia ruského jazyka jako cizího je spojena také s lingvokulturologií, poukazuje tedy na hlavní momenty této vědní disciplíny ve spojitosti s pedagogickým pohledem. Na základě vlastní zkušenosti autorky příspěvku se smíšenými mnohonárodnostními skupinami studentů je akcentována také důležitost využití her při překonávání jazykové komunikační bariéry a vytvoření dobré pracovní atmosféry během výuky. V závěru článek přináší konkrétní příklady a hry využívané během výuky ruského jazyka pro akademické a odborné účely.