OBROVSKÁ, Jana. Frajeři, rapeři a propadlíci: Etnografie etnicity a etnizace v desegregované školní třídě. In XV. Kvalitatívny prístup a metódy vo vedách o človeku, Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta sociálnych a ekonomických vied. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Frajeři, rapeři a propadlíci: Etnografie etnicity a etnizace v desegregované školní třídě
Název česky Frajeři, rapeři a propadlíci: Etnografie etnicity a etnizace v desegregované školní třídě
Název anglicky Cool-kids, Rappers and Drop-outs: Ethnography of Ethnicity and Ethnicization in Desegregated Classroom
Autoři OBROVSKÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání XV. Kvalitatívny prístup a metódy vo vedách o človeku, Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta sociálnych a ekonomických vied, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50400 5.4 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/16:00087801
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky etnografie etnicita interakční rituály vzdělávání Romové
Klíčová slova anglicky ethnography ethnicity interaction rituals education Roma
Změnil Změnila: Mgr. Jana Obrovská, Ph.D., učo 143665. Změněno: 1. 3. 2018 09:35.
Anotace
Cílem příspěvku bude prezentace výstupů výzkumu etnicity ve dvou desegregovaných třídních kolektivech navštěvovaných romskými a majoritními žáky. Výzkum jsem koncipovala jako etnografii kontextů, situací a promluv, v nichž etnicita v každodennosti školních tříd vystupuje na povrch. Etnicitu jsem pojímala jako vztahovou, vyjednávanou a ustavovanou kategorii, která se kříží s jinými identitami (gender, věk, kamarád apod.). Zaměřovala jsem se zejména na její roli během interakčních rituálů, symbolicky intenzivních událostí, přítomných jak v přestávkové kultuře, tak ve výukovém interakčním řádu. Na pozadí etnografického popisu dynamiky etnicity analyzuji pozici romských žáků ve třídních kolektivech, jejichž jinakost se stává jak předmětem vylučování, tak prostředkem k sebeprosazování.
Anotace anglicky
The goal of this paper is to present the results of research dealing with role of ethnicity in two de-segregated classrooms attended by majority as well as Roma pupils. The ethnographical research focused on everyday contexts, situations and utterances when ethnicity was made significant. Ethnicity was conceptualized as relational, negotiated and emerging category which intersects with other social identities (gender, age). The main focus was on the role of ethnicity during interaction rituals, symbolically intense events which are part of class breaks as well interactional order of the classes. The author analyses position of Roma pupils in the classrooms where their imagined differences are othered but can also serve to self-assertion in peer culture.
Návaznosti
GAP404/12/1487, projekt VaVNázev: Vzdělávací strategie dětí migrantů a dětí z etnických menšin (Akronym: MOPED)
Investor: Grantová agentura ČR, Vzdělávací strategie dětí migrantů a dětí z etnických menšin
VytisknoutZobrazeno: 21. 7. 2024 16:30