DALAJKOVÁ, Kristýna, Jiří ZIMÁK, Jindřich ŠTELCL a Dalibor VŠIANSKÝ. Využitelnost kolorimetrie při studiu hornin - na příkladu vápenců ve velkolomu Mokrá. Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku. Brno: Masarykova univerzita, 2015, XXII, 1-2, s. 48-51. ISSN 1212-6209. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/GVMS2015-1-2-48.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Využitelnost kolorimetrie při studiu hornin - na příkladu vápenců ve velkolomu Mokrá
Název česky Využitelnost kolorimetrie při studiu hornin - na příkladu vápenců ve velkolomu Mokrá
Název anglicky Application of colorimetry for the study of rocks – the example of limestones from the Mokrá Quarry
Autoři DALAJKOVÁ, Kristýna (203 Česká republika), Jiří ZIMÁK (203 Česká republika, garant), Jindřich ŠTELCL (203 Česká republika, domácí) a Dalibor VŠIANSKÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, Brno, Masarykova univerzita, 2015, 1212-6209.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14410/15:00086562
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/GVMS2015-1-2-48
Klíčová slova česky Moravský kras; vápence; kolorimetrie
Klíčová slova anglicky Moravian Karst; limestones; colorimetry
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. RNDr. Jindřich Štelcl, CSc., učo 1540. Změněno: 29. 2. 2016 10:18.
Anotace
Práce shrnuje výsledky kolorimetrických analýz souboru vzorků vápenců z velkolomu Mokrá v Moravském krasu (sv. od Brna, Česká republika). Studované vzorky pocházejí ze tří litologicky odlišných souvrství: macošského, líšeňského a březinského. Vápence z uvedených souvrství se vzájemně liší obsahem nekarbonátové složky a tím i svojí barvou. Pro účely kolorimetrických měření byly uvedené vzorky připraveny čtyřmi způsoby jako: 1. neleštěné vzorky (měření prováděna na jejich lomných plochách), 2. nábrusy, 3. rozpráškované vzorky v PE sáčcích, 4. nezakryté práškové preparáty. Všechny čtyři způsoby přípravy vzorků poskytly různé výsledky, které byly vyjádřeny pomocí CIE L * a * b * barevného prostoru s využitím hodnoty L * (měrná světlost). Na jejím základě lze orientačně provést zhodnocení obsahu nekarbonátové složky v hornině. Měrná světlost tak může být v mnoha případech využita jak pro přiřazení vzorku k některému z konkrétních litostratigrafických členů, tak i k jejich případným korelačním účelům.
Anotace anglicky
The paper summarizes the results of colorimetric analyses of a large set of limestone samples from the Mokrá Quarry in the Moravian Karst (NE from Brno, Czech Republic). The examined samples belong to three lithologically different series of strata: Macocha, Líšeň,and Březina Formations. Limestones of these formations differ in the contents of non-carbonate component and, hence, in colour. The samples were prepared in four ways for colorimetric measurements: 1. unpolished bulk samples (cleavage planes were masured),2. polished sections, 3. powder in a plastic bag, 4. simple uncovered powder. All of the four ways of sample preparation led to different results. The results were expressed using a CIE L*a*b* colour space. Based on the L* (specific lightness) value, the amounts of a non-carbonate component can be roughly judged. The specific lightness can be used for assigning a sample to a lithostratigraphic member and possibly also to correlation reasons in many cases.
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 22:15